تلفن همراه

کدهای مربوط به اندروید N حکایت از شباهت زیاد آن به ویندوز دارند

منبع: دیجیاتو
بزرگ ترین قابلیت و مشخصه اندروید N تا به اینجا پشتیبانی آن از نمای دو بخشی برای صفحه نمایش است که از این لحاظ می توان آن را به برنامه های ویندوز 10 شبیه دانست. اما چه می شد اگر رفتار اندروید بیشتر از اینها شبیه به سیستم عامل اهالی ردموند می شد؟
 
ظاهرا گوگل در حال بررسی چنین چیزی است. اسناد رسمی مربوط به اندروید N به وضعیت تازه ای تحت عنوان «Freeform» یا شکل آزاد اشاره دارند که به شما امکان می دهند اپلیکیشن ها را ریسایز کرده و در قالب پنجره هایی شبیه به ویندوز به اطراف حرکت دهید.
 
تولید کنندگان «دستگاه های بزرگ تر» باید این قابلیت را علاوه بر مد نمایشگر دو بخشی که پیشتر به آن اشاره گردید در محصولات خود فعالسازی نمایند، بنابراین نمی توان انتظار داشت که چنین امکانی برای موبایل های دارای نمایشگر کوچک تر مثلا 4.5 اینچی هم در نظر گرفته شود.
 
سایت Ars Technica یادآور شده که کد مربوط به این قابلیت در بیلد پیش نمایش فعلی کاملا هم فعال نشده اما پر واضح است که گوگل چنین امکانی را برای آپدیت بزرگ بعدی اندروید در نظر گرفته است.
 
البته در این اسناد مشخص نشده که چطور باید وارد وضعیت FreeForm شد، با این همه، ذکر گردیده که توسعه دهندگان می توانند ابعاد و موقعیت پیش فرض و کوچک شده از پنجره یک اپلیکیشن را مشخص نمایند.
 
همچنین لازم است یادآور شویم که هم اکنون نیز اندروید تا حدودی از اپلیکیشن های شناور پشتیبانی می کند، اما شمار این موارد بسیار اندک است و امکان تغییر اندازه پنجره آنها نیز وجود ندارد.
 
آیپد پرو و سرفس که از برترین تبلت های هیبریدی به شمار می روند به نوعی آینده تولید محتوا را ترسیم نمودند و حالا ظاهرا گوگل نیز آماده است تا به این قلمرو ورود یابد. البته ما هنوز نمی دانیم که چنین قابلیتی در عمل چطور خواهد بود اما ظاهرا اندروید N نسبت به هر سیستم عامل موبایلی دیگری، بیشتر از اپلیکیشن های پنجره ای به سبک ویندوز پشتیبانی می کند.
 
البته روشن است که اندروید به این زودی ها هم نمی تواند حریف قدری برای OS X و ویندوز 10 باشد اما تقاضا برای پشتیبانی کامل سیستم عامل متن باز گوگل از چنین امکانی بسیار بالاست.
 
تنها کافیست نگاهی به Remix بیاندازید؛ این سیستم عامل مجموعه بزرگی از اپلیکینش های موبایلی را در اختیار دارد و میتواند رویای یک سیستم عامل دسکتاپی سازگار با فرامین تاچ را به حقیقت بدل کند و کاری را انجام دهد که ویندوز 8 از انجامش عاجز بود.
 
لازم است اضافه نماییم که گوگل تا به امروز هرگونه تلاش برای تبدیل کردن اندروید به یک سیستم عامل دسکتاپی یا ادغام آن با پلتفرم لپ تاپی کروم را نفی کرده اما با نگاهی به اندروید N می توان حدس زد که چنین احتمالی چندان هم بعید به نظر نمی آید.

​​