تلفن همراه

حتی تیم کوک هم معتقد است که شاید اپل مجبور به ساخت یک «سیستم عامل نظارتی» شود

منبع: دیجیاتو
به نظر نمی رسد به این زودی ها جنگ لفظی مابین اپل و اف بی آی بر سر استخراج اطلاعات از «آیفون سن برناردینو» فروکش کند. بار دیگر بالاترین مقام در این شرکت، یعنی تیم کوک وادار به واکنش شده است.
 
بر اساس صحبت های او، با روند فعلی هیچ بعید نیست روزی برسد که دولت شرکت های تکنولوژیک را وادار به تولید نرم افزارهایی برای جاسوسی از کاربرانشان بکند. او این صحبت ها را با مجله تایمز مطرح کرده و می افزاید:
 
«به طور ساده، روندی که دولت با استفاده از اختیارات قانون “Writs Act” در پیش گرفته می تواند ما را مجبور به انجام کارهایی کند که در اثر آن میلیون ها نفر در معرض آسیب قرار بگیرند. بعد ممکن است شما از خود بپرسید، اگر وقوع چنین چیزی ممکن باشد، دیگر چه اتفاقاتی محتمل خواهد بود؟ ممکن است در جلسه بعدی سنا بگویند که خب، ما اصلاً به یک “سیستم عامل نظارتی” نیاز داریم. شاید الزامات قانونی، این اختیار را به آنها بدهد که بدون اطلاع، دوربین مک شما را روشن کنند.»
 
این اولین بار نیست که تیم کوک با چنین لحن شدیدی به دولتمردان و قانونگذاران در بحث حفظ حریم شخصی کاربران می تازد. او ماه قبل هم در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود: «چیزی که دولت از ما می خواهد تولید نرم افزاری است که هیچ فرقی با سرطان ندارد.»
 
از دیدگاه مدیرعامل اپل، قانون “All Writs Act” که حدود ۲۰۰ سال پیش به تصویب رسیده است در شرایط فعلی کارآمدی خود را از دست داده است و ممکن در برخی موارد به آشکار کردن اطلاعات افرادی منجر شود که هیچ دخالتی در اقدامات تروریستی نداشته اند.
 
البته از آن طرف، وزارت دادگستری نیز ساکت ننشسته و در بیانیه ای مقاومت اپل را «استراتژی بازاریابی» خوانده است و تهدید کرده در صورت ادامه این وضع ممکن است تمام کدهای منبع سیستم عامل اپل را در اختیار بگیرد، کدهایی که به نوعی دارایی و سرمایه اصلی اهالی کوپرتینو محسوب می شوند.
 
باید دید نتیجه این مجادلات در صحنه عمل به کجا خواهد انجامید. اپل و اف بی آی قرار است در هفته آینده در دادگاه فدرال کالیفرنیا با یکدیگر سرشاخ شوند. این می تواند سرآغاز یک دعوای حقوقی چند ساله باشد.

​​