تلفن همراه

سخنگوی شرکت مخابرات:گسترش نسل سه وچهارتلفن همراه امسال تکمیل می شود

سخنگوی شرکت مخابرات ایران عمده اهداف این شرکت برای سال جاری را تکمیل توسعه و گسترش نسل سه و چهار تلفن همراه در سراسر کشور که از سال گذشته آغاز شده است، اعلام کرد.
 
زارعیان در گفت و گو با ایرنا افزود: تلاش می شود تا قبل از پایان سال 1395 نسل سه تلفن همراه در سراسر کشور گسترش یابد و نسل چهار نیز در اکثر شهرها قابل دریافت باشد       .
 
وی  در ادامه به انعقاد قرارداد شرکت مخابرات ایران با یک تولید کننده مطرح بین المللی فعال در زمینه تولید تجهیزات مخابراتی در هفته های پایانی سال گذشته اشاره کرد و گفت: مقرر است تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز مخابرات برای بروز رسانی و توسعه شبکه از این تولید کننده خریداری و به کشور وارد شود
 
سخنگوی شرکت مخابرات ایران نوع قرارداد ذکر شده را فاینانس(تامین مالی) عنوان و خاطر نشان کرد، بزودی ورود تجهیزات به کشور آغاز خواهد شد و با ورود این تجهیزات و نصب و راه اندازی آنها امکان توسعه و بروز رسانی شبکه مخابرات فراهم خواهد شد.
 
زارعیان گفت: بهره برداری از تجهیزات خریداری شده امکان توسعه نسل های سه و چهار تلفن همراه را در کشور سرعت می بخشد.
 
وی به روز رسانی و تجهیز شبکه مخابرات را یکی از عوامل موثر در بهبود وضعیت شبکه اینترنت کشور دانست و علاوه بر آن افزایش پهنای باند داخل و گسترش زیرساخت ها را از دیگر عوامل درافزایش سرعت اینترنت عنوان کرد.
 
زارعیان گفت: اکنون شهروندان می توانند از اینترنت با هر سرعتی که نیاز دارند با مراجعه به شرکت مخابرات ایران بهره مند شوند و این شرکت توانایی واگذاری اینترنت دو مگاپیکسلی را به شهروندان دارد.
 
سخنگوی شرکت مخابرات ایران به سیاست توسعه اینترنت در کشوراشاره کرد و گفت: برنامه امسال شرکت مخابرات ایران واگذاری یک میلیون پورت اینترنت پرسرعت بی سیم ( ADSL ) جدید در کشور است.
 
نسل سوم شبکه تلفن همراه (3G ) برای انتقال اطلاعات در تلفن های همراه و سیستم های بدون سیم است. نخستین کشوری که از این قابلیت به صورت گسترده و تجاری استفاده کرد، کشور ژاپن بود.اتحادیه بین المللی مخابرات، مرجع تعیین نسل های تلفن همراه است .
 
پیش از این «محمود واعظی» وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه نسل های سه و چهار تلفن همراه به سراسر کشور را از عمده برنامه های این وزارتخانه برای سال 1395 عنوان کرده بود
 
نامگذاری نسل های تلفن همراه به تغییر ماهیت بنیادی خدمت ارائه شده اشاره دارد. در سال ۱۹۸۱ نسل اول تلفن همراه با تلفن های همراه آنالوگ آغاز شد
 
هنگامی که فناوری آنالوگ جای خود را به فناوری دیجیتال می داد نسل دوم تلفن همراه در سال ۱۹۹۲ به بهره برداری رسید. در سال ۲۰۰۱ یعنی زمانی که پشتیبانی از چند رسانه ای ها (مانند ارتباط تصویری) کلید خورد، نسل سوم تلفن همراه آغاز به کار کرد. در سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ نسل چهارم 'واقعی'' تلفن همراه که پروتکل شبکه آن مبتنی بر اینترنت است، آغاز شد.

​​