تلفن همراه

آیا اپل به خودروسازی روی آورده است

منبع: ایرنا
كمپانی اپل ظاهرا می‌كوشد حوزه فعالیت‌های خود را گسترش داده و فراسوی عرصه رایانه و ارتباطات نیز وارد میدان شود. گفته می‌شود كه اپل در برلین آزمایشگاهی مخفی دائر كرده تا با كمك كارشناسان آلمانی خودرو بسازد.
بازار شایعات و گمانه‌زنی‌ها درباره قصد كمپانی‌های اپل و گوگل برای ساخت خودرو مدتی است كه جریان دارد.
برخی كارشناسان نیز همزمان با این گمانه‌زنی‌ها پیش‌بینی كرده‌اند كه اپل با فعالیت‌های جدید خود عرصه را بر شركت‌های سنتی چون مرسدس بنز، بی ام وی، آئودی و فولكس واگن تنگ خواهد كرد و خودروی 'آی‌كار' (iCar) جایگزین خودروی معروف گلف خواهد شد.
روزنامه آلمانی فرانكفورتر آلگماینه روز سه‌شنبه در گزارشی اختصاصی به جزییاتی تازه در این باره پرداخته است.
در این گزارش به اطلاعات منابع آگاه اشاره شده است كه به گفته‌ آنان، كمپانی اپل یك آزمایشگاه پنهانی برای طراحی و توسعه یك خودرو در برلین راه‌اندازی كرده است و ظاهرا برنامه‌هایی مشخص درمورد زمان عرضه خودروی آی‌كار در بازار آلمان دارد.
نشریه آمریكایی وال استریت ژورنال هم به تازگی از پروژه كمپانی اپل تحت نام 'تیتان' و ساخت و عرضه خودرویی برقی در چارچوب این پروژه گزارش داده بود.
به نوشته روزنامه فرانكفورتر آلگماینه، اپل مدت‌هاست كه به خاطر استخدام و به كار گرفتن متخصصان و مهندسان كه در عرصه خودروسازی فعالیت دارند، خبرساز بوده است.
خبرگزاری رویترز هم گزارش داده بود كه اپل جیمی كارلسون، یكی از مهندسان برجسته شركت آمریكایی تسلا كه از پیشگامان تولید خودردوهای برقی است را به خدمت خود درآورده است. پیش از آن نیز شماری از چهره‌های صاحب نام در این عرصه از جمله مگان مك‌كلاین (از شركت فولكس‌واگن) به اپل پیوسته بودند.
فرانكفورتر آلگماینه در گزارش خود می‌نویسد كه شركت اپل اكنون بین 15 تا 20 تن از كارشناسان و مهندسان برجسته آلمانی را به كار گرفته تا ذهن و فعالیت خود را بر ساخت 'خودروی آینده' تمركز كنند.
گفته می‌شود، این افراد نسبتا جوان هستند و در زمینه مهندسی و همچنین ساخت نرم‌افزار و سخت‌افزار تخصص دارند.
طراحی، ساخت و عرضه خودرویی جدید معمولا چند سال طول می‌كشد و هزینه‌بر است. شركت‌های اپل و گوگل علیرغم این می‌كوشند كه پا به بازار خودرو بگذارند.
فعالیت‌های كمپانی گوگل در این زمینه حتی به سال 2010 میلادی برمی‌گردد و چند سالی است كه مشغول آزمایش خودرویی هوشمند و بدون راننده است.
شركت‌های خودروسازی آلمانی چون فولكس‌واگن و بی ام وی این فعالیت‌ها را به دقت زیر نظر دارند و دنبال می‌كنند.
طبق گزارش فرانكفورتر آلگماینه قرار است كه كمپانی اپل 'آی‌كار' را در قالب خودرویی كوچك در سال 2019 یا 2020 به بازار عرضه كند، آنهم در چارچوب خودروهایی كرایه‌ای.
در گزارش این روزنامه آلمانی آمده است، كمپانی اپل بر خلاف شركت‌های معمول خودروسازی از شبكه لازم برای فروش، توزیع و تعمیر این خودروها برخوردار نیست و شیوه كرایه را فعلا برگزیده است.
همچنین گفته می‌شود كه خودروی شركت اپل قرار است در اتریش به تولید انبوه برسد. شركت 'ماگنا' كه به فرانك اشتروناخ، میلیاردر اتریشی‌-كانادایی تعلق دارد، به خاطر قطع تولید خودروهای مینی‌كوپر از ظرفیت و امكانات لازم برای تولید برخوردار است

​​