فناوری اطلاعات

عبور کابل ۶ هزار کیلومتری مایکروسافت و فیس‌بوک از بستر دریا

منبع: همشهری آنلاین
مایکروسافت و فیس‌بوک اعلام کردند با هدف افزایش پهنای باند قصد دارند تا سال ۲۰۱۷ کابلی به طول بیش از ۶ هزار کیلومتر را از زیر دریا و از ویرجینیا تا اسپانیا عبور دهند.
این كابل زیردریایی كه ماره‌آ،‌به معنی مد،نام دارد می‌تواند  160 ترابایت اطلاعات را در ثانیه جا‌به‌جا كند، از این رو به عنوان با‌ظرفیت‌ترین كابلی شناخته می‌شود كه تاكنون از میان اقیانوس اطلس عبور كرده‌است.
 
مایكروسافت اعلام كرد همكاری با فیس‌بوك برای گذراندن این كابل از میان اقیانوس می‌تواند به رشد خدمات ابری و آنلاین هردو شركت كمك كند.
 
ماره‌آ اولین كابلی نیست كه از میان دریا عبور می‌كند،‌ این كابل به شبكه‌ای از كابل‌های دیگر شركت‌های فناوری خواهد پیوست كه تلاش دارند پهنای باند خود را افزایش دهند. شركت گوگل كابل‌كشی بستر دریاها را از سال 2010با سرمایه‌گذاری روی پروژه‌ای با هدف عبور دادن كابل از بستر اقیانوس آرام در میان ژاپن و آمریكا آغاز كرد.
 
كابل میان اقیانوسی جدید از ساحل ویرجینیا به پایگاه داده‌هایی در بیلبائوی اسپانیا وصل خواهد شد. به گفته الن مولدین مدیر شركت مطالعات ارتباطات راه دور تله‌جئوگرافی، امروزه گوگل دارای پنج كابل زیردریایی است یا برای داشتن آنها سرمایه‌گذاری كرده‌است،‌ مایكروسافت دارای چهار كابل، فیس‌بوك دارای دو كابل و آمازون دارای یك كابل زیردریایی است. البته این آمار به كابل‌هایی اختصاص دارند كه مالكیت آنها اعلام عمومی شده‌است،‌تعدادی از شركت‌ها به صورت مخفیانه دارای كابل‌های زیردریایی هستند.
 
كابل ماره‌آ با هدف شتاب‌بخشیدن به نسل بعدی زیرساختارهای اینترنتی و پشتیبانی از رشد بالای مصرف داده‌ها و سرعت بالای رشد سرویس‌های ابری و آنلاین دو شركت ایجاد خواهد‌شد. اگرچه ضخامت این كابل به اندازه یك شلنگ معمولی خانگی است، اما ظرفیت آن عظیم است.
 
درحال حاضر ظرفیت نهفته در بستر اقیانوس اطلس درحدود 337 ترابایت است و پس از آنلاین شدن ماره‌آ در سال 2017، این ظرفیت به 477 ترابایت بر ثانیه خواهد‌رسید. این یعنی ماره‌آ به تنهایی بیش از نیمی از ظرفیت دیگر كابل‌ها را در خود دارد.
 
اگرچه بسیاری براین باورند كه ارتباطات میان قاره‌ای از طریق ماهواره‌ها امكان‌پذیر می‌شوند،‌ اما این نوع ارتباطات كند و كم كیفیت هستند و با تاخیر بسیار صورت می‌گیرند. در مقابل كابل‌ها سریع،‌ كم‌هزینه و مقاوم هستند. 

​​