لوازم جانبی

عرضه حافظه جامد 512 گیگابایتی سامسونگ با وزن یک گرم

سامسونگ مدل جدیدی از سری حافظه‌های جامد (SSD) خود عرضه کرد که اندازه فیزیکی کوچکی دارد و در عین حافظ حجم گسترده‌ای از اطلاعات را در خود جا می‌دهد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این تراشه با ظرفیت داخلی 512 گیگابیت عرضه شده است و نخستین حافظه جامد جهان محسوب می‌شود که سیستم NVMe را در اختیار کاربران می‌گذارد.

این حافظه جامد با ظرفیت‌های 128 و 256 گیگابایت هم ساخته شده است و به گفته سامسونگ سرعت دریافت اطلاعات در آن 900 مگابایت در ثانیه و سرعت ارسال اطلاعات در آن 1500 مگابایت در ثانیه است.

این محصول با نام PM971-NVMe شناخته می‌شود که طول، عرض و ضخامت ان به ترتیب 20، 16 و 1.5 میلیمتر است و تنها یک گرم وزن دارد. شرکت سامسونگ حافظه 512 گیگابایتی خود را با فناوری رم LPDDR سازگار کرده و آن را مبتنی بر سیستم 48 ساله ساخته است.

سامسونگ می‌گوید سیستم NVMe که در این حافظه جامد مورد استفاده قرار گرفته است نسبت به سیستم SATA سرعت انتقال داده را تا سه برابر افزایش می‌دهد. این فناوری جدید برای تبلت‌ها و اولترابوک‌ها بسیار کاربردی است و اندازه آن یک‌صدم حافظه‌های جامد 2.5 اینچی محاسبه می‌شود.


​​