تلفن همراه

بازجویی دولت آمریکا از هواوی چین به بهانه تحریم ایران

منبع: تسنیم
وزارت بازرگانی آمریکا از شرکت هواوی چین خواست تمامی اطلاعات مربوط به کالاهای ارسالی به ایران در طی ۵ سال گذشته را ارائه نماید تا مطمئن شود این شرکت قوانین تحریمی علیه ایران را نقض نکرده است.
 
شرکت هواوی با ورود به بازارهای مختلف جهان نظیر انگلیس، هند و کنیا به موفق ترین شرکت فعال در بخش تکنولوژی چین تبدیل شده است.
 
اما این شرکت وارد بازارهایی نظیر ایران و سوریه نیز شده، که موجب شده مقامات آمریکایی محدودیت هایی بر فروش تکنولوژی های این شرکت اعمال کنند.
 
وزارت بازرگانی آمریکا از این شرکت چینی خواسته تا تمامی اطلاعات مربوط به صادرات یا صادرات مجدد تکنولوژی آمریکایی به کشورهای ایران، کوبا، کره شمالی، سودان و سوریه را در اختیار دولت آمریکا قرار دهد.
 
در نامه ارسالی به دفتر شرکت هواوی در دالاس، از این شرکت خواسته شده تا تمامی اطلاعات مربوط به کالاهای ارسالی به این کشورها در طی 5 سال گذشته را ارائه نماید. در این نامه همچنین خواسته شده تا مستندات مربوط به کالاهای ارسال شده به این کشورها از طرق غیرمستقیم یعنی شرکت های سوری نیز ارائه شود.
 
هواوی متهم به هیچگونه اقدام خلاف مقررات آمریکا نشده است. این شرکت با صدور بیانیه ای اعلام کرد که به قوانین و مقررات کشوری که در آن فعالیت دارد احترام می گذارد.
 
اگر تحقیقات دولت آمریکا ثابت کند که شرکت هواوی اقدامی خلاف امنیت ملی آمریکا یا منافع سیاست خارجی این کشور صورت داده، ممکن است دسترسی آن به تجهیزات ساخت آمریکا و دیگر محصولات تکنولوژیک آمریکایی محدود شود.
 
سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا گفت: «ما درباره تحقیقات در دست انجام اظهارنظری نمی کنیم.»
 
این نامه پس از آن ارسال می شود که دولت آمریکا در ماه مارس به صورت موقت جلوی فروش تکنولوژی آمریکایی به شرکت زد تی ای، رقیب چینی کوچکتر شرکت هواوی را به دلیل نگرانی های مشابه گرفت.

​​