فناوری اطلاعات

باز هم گرانی دلار بازار را به دردسر انداخت

منبع: فناوران
رشد ناگهانی قیمت دلار آزاد که سه شنبه گذشته شاهد آن بودیم، خبر داغ در بازار کامپیوتر هفته گذشته است.
 
براساس بررسی های صورت گرفته از بازار کامپیوتر و دیجیتال مشخص شد که اگرچه بازار این کالاها در مقابل تغییرات قیمت دلار آزاد واکنشی از خود نشان نداده است، اما رشد 20 تا 25 تومانی قیمت دلار و رسیدن نرخ دلار آزاد به رقم 3500 و در برخی ساعات روز به رقم 3005 تومان موجب شد فعالان بازار برای تغییر قیمت کالاها در بازار اقدام کنند.
 
به این ترتیب در روزهای سه شنبه و چهارشنبه قیمت کالاهای کامپیوتری و دیجیتال حدود 5 تا 10 درصد در بازار افزایش یافت.محمد بقایی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: اگرچه بازار مشتری ندارد و تغییر قیمت هم نتیجه منفی بر میزان تقاضا از بازار دارد، اما زمانی که نرخ دلار حدود 20 تا 25 تومان افزایش می یابد، خودداری از تغییر قیمت به نوعی ایجاد این انتظار از فروشنده است که در هر شرایطی قیمت را پایین نگه دارد.
 
به گفته این فعال بازار، نمی توان به این دلیل که بازار مشتری ندارد و در مقابل نوسانات ارزی بی توجه است، قیمت ها را تغییر نداد؛ چرا که در شرایط فعلی خریداران انتظارات زیادی در رابطه با کاهش شدید قیمت از فعالان بازار دارند و حالا خودداری از افزایش قیمت به بهانه جذب مشتری می تواند به ضرر بازار کامپیوتر تمام شود.
 
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید این موضوع که قیمت ها در بازار افزایش یافته است، می گوید: البته برخی از کسبه قیمت ها را تغییر نداده اند و تصور می کنند با این اقدام مشتری را به بازار جذب کنند، اما این اقدام موجب بروز چنددستگی قیمت در بازار و درنهایت بی اعتمادی بیشتر خریداران به بازار شده است.
به گفته کارشناسان، بروز چنین اتفاقاتی به شدت برای بازار خطرناک است و در این موقعیت فعالان بازار باید تصمیم درستی اتخاذ کنند؛ زیرا هر تصمیم اشتباه به ضرر بازار تمام می شود.

​​