تلفن همراه

آیفون احتمالا گران می شود

منبع: فناوران
گزارش ها حاکی است همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب رییس‎جمهور بعدی ایالات متحده، اپل آیفون را گران تر از قیمت فعلی روانه بازار خواهد کرد.
 
براساس گزارش ریویو که به بررسی آینده شرکت اپل پس از انتخابات ریاست‎جمهوری آمریکا پرداخته، دونالد ترامپ، نامزد نهایی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست‏جمهوری اعلام کرده که اگر رییس‏جمهور آمریکا شود، اپل را وادار به تولید گوشی هایش در خاک آمریکا خواهد کرد و به این ترتیب تولید آیفون در چین متوقف می شود. این موضوع از سوی دونالد ترامپ در حالی مطرح شده که برنی ساندرز، نامزد شاخص دموکرات ها نیز پیش‎تر خواسته مشابهی را مطرح کرده بود.
 
اما گزارش ها حاکی است که هیچ کدام از این نامزدها به‎زودی نخواهند توانست به خواسته هایشان برسند. 
زمانی که باراک اوباما از استیو جابز پرسید که چرا اپل آیفون هایش را در خاک آمریکا تولید نمی کند، این پاسخ را شنید که چین نه‎تنها نیروی کار ارزان‎قیمت تری دارد، بلکه نیروهای کاری با مهارتی داشته و درعین‎حال از کارخانجات انعطاف‎پذیرتری بهره می برد که در مقایسه با همتایان شان در آمریکا سریع تر می توانند خود را دوباره تجهیز و به‎روزرسانی کنند.
 
به گزارش این نشریه علمی، در صورتی که قرار باشد اپل تمامی محصولات خود یعنی رایانه و آیفون را در خاک آمریکا و با تکیه بر نیروهای خود تولید کند، آنگاه باید منتظر افزایش قیمت این محصولات باشیم. نگاهی به اسناد موجود نشان می دهد که هم‎اکنون تقریبا ۲۸ کشور جهان در تامین مواد اولیه موردنیاز اپل نقش دارند. از آن گذشته تقریبا از بسیاری از عناصر موجود در جدول تناوبی عناصر، در ساخت آیفون استفاده می شود که بسیاری از آنها در خاک آمریکا وجود نداشته که به نوعی وابستگی این کشور به آنها را در پی دارد.
 
هم‎اکنون ۱۱۰ هزار نفر در سراسر جهان مستقیما برای اپل کار می کنند و این در حالی است که 6/1 میلیون نفر هم به‎طور غیرمستقیم و از طریق شرکت های تأمین‎کننده مواد اولیه اپل با این شرکت همکار هستند.

​​