فناوری اطلاعات

راهی برای معضل زباله‌های الکترونیکی

منبع: ایسنا
موسسه IBM راهی یافته است که می‌تواند گوشی‌های هوشمند قدیمی سمی را به پلاستیک‌هایی با قابلیت پزشکی تبدیل کند.
 
انتظار نمی‌رود که مشکل زباله‌های الکترونیک صنعت فناوری به زودی حل شود، اما موسسه IBM راه‌حلی یافته است که می‌تواند به این موضوع کمک کند و یکی از محققان این طرح می‌گوید این موضوع از خیلی جهات یک  موفقیت محیط زیستی است.
 
محققان IBM یک فرآیند چرخه جدید یافته‌اند که می‌تواند پلی کربناتی که برای ساختن گوشی‌های هوشمند و سی‌دی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را تبدیل به پلاستیک‌های غیرسمی کند که به اندازه‌ای ایمن و محکم هستند که می‌توانند در مصارف پزشکی مورد استفاده قرار گیرند.
 
پلی‌کربنات نه تنها در گوشی‌های هوشمند و سی‌دی‌ها بلکه در صفحه‌های LED، لنزهای عینک و ظروف آشپزخانه یافت می‌شود. این مواد با گذشت زمان بر اثر تجزیه به بیسفونل‌ای (که ترکیب شیمیایی خطرناکی است) تبدیل می‌شوند و نگرانی قابل توجهی درباره تاثیرات این مواد شیمیایی بر روی مغز وجود دارد.
 
محققان IBM با اضافه کردن یک  واکنش‌دهنده فلورئید، پلاستیک جدیدی را تولید کردند که از جهت دما و مقاومت شمیایی سخت‌تر از پلی‌کربنات و برای استفاده در تصفیه آب و تجهیزات پزشکی ایمن است. این ترکیب جدید همچنین به اندازه کافی محکم است که در برابر فرآیند تجزیه‌ای که منجر به تولید بیسفونل‌ای می‌شود مقاومت کند.

​​