فناوری اطلاعات

اینتل 400 میلیون دلار برای خرید استارتاپ هوش مصنوعی Nervana هزینه می‌کند

منبع: زومیت
اینتل به تازگی اعلام کرده که قصد خرید استارتاپ Nervana Systems را دارد. این استارتاپ در زمینه‌ی یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی فعالیت می‌کند. اگرچه قیمت نهایی این خرید احتمالی اعلام نشده است، کارشناسان رقم ۴۰۸ میلیون دلار را برای این استارتاپ پیش‌بینی می‌کنند.
 
اینتل قصد دارد استارتاپی را با نام Nervana Systems خریداری کند. این استارتاپ در زمینه‌ی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در دیتاسنترها فعالیت می‌کند. اینتل رقم دقیقی برای خرید این استارتاپ عنوان نکرده است اما منابع اطلاعاتی رقمی حدود ۴۰۸ میلیون را اعلام کرده‌اند. نکته‌ی جالب این است که این استارتاپ تنها ۴۸ کارمند دارد. 
 
جیسون وکسمن (Jason Waxman)، معاون اینتل در مورد این تغییر مسیر به سمت هوش مصنوعی عنوان کرده که این حرکت، سرعت اینتل را در بازار رایانش ابری افزایش خواهد داد. او اعتقاد دارد که یادگیری ماشینی، در زمانه‌ای که دنیای تکنولوژی در حال تغییر مسیر است، بسیار مفید خواهد بود. این تغییر مسیر دنیا را از حالتی که یک نفر با چند دستگاه مختلف به اینترنت وصل شود، به حالتی که میلیاردها دستگاه از سرتاسر جهان به اینترنت وصل شوند و با یکدیگر ارتباط داشته باشند، تغییر می‌دهد. او در ادامه عنوان می‌کند: "اطلاعات و محتوایی که از طریق این دستگاه‌ها جابجا خواهد شد، بسیار بیشتر از اطلاعاتی است که افراد بتوانند جابجا کنند."
 
شرکت نروانا سابقه‌ای قوی در زمینه‌ی یادگیری ماشینی دارد. این شرکت توسط مدیریت محقق سابق کوالکام Naveen Rao اداره می‌شود و در زمان جمع‌آوری سرمایه، ۲۵ میلیون دلار سرمایه دریافت کرده است. از طرف دیگر این شرکت با موسسه‌ی هوش مصنوعی In-Q-tel نیز قرارداد همکاری دارد. رائو عنوان کرده که قرارداد فروش جدید، تاثیری در استقلال عملکرد این شرکت نخواهد داشت. او درباره‌ی این فروش اعلام کرده است: "ما مشکلی برای جذب سرمایه نداشتیم اما با این فروش، با اینتل همکار خواهیم شد و به تکنولوژی‌هایی دست خواهیم یافت که همیشه آرزوی آنها را داشتیم."
 
معاون اینتل در ادامه‌ی صحبت‌هایش به این نکته اشاره می‌کند که موج ایجاد شده در رایانش گروهی پس از ورود به سرورهای کوچک، وارد دنیای رایانش ابری شده و هوش مصنوعی می‌تواند تاثیر بزرگی در این موج جدید داشته باشد. به عقیده‌‌ی او شرکت‌های بزرگی مانند بایدو و گوگل در حال انجام کارهای بزرگی در زمینه‌ی رایانش ابری و یادگیری ماشینی هستند و این صنعت در حال تبدیل شدن به صنعت اصلی دنیای تکنولوژی است.
 
فروش شرکت نروانا یکی از خروجی‌های بزرگ مرکز شتابدهی اندی رابین با نام Playground است. دیگر سرمایه‌گذاران این شرکت، شامل شرکت‌هایی همچون Data Collective، DFJ، Lux Capital و Allen & Co بوده‌اند. یکی از سرمایه‌گذاران اصلی این استارتاپ، Steve Jurveston بوده که دلیل اصلی این سرمایه‌گذاری را پیش‌زمینه‌ و سابقه‌ی حرفه‌ای موسسان آن دانسته است. او به موفقیت یادگیری ماشینی بسیار امیدوار است و معتقد است این تکنولوژی، آینده‌ی روشنی خواهد داشت.

​​