فناوری اطلاعات

وقتی ایرانی ها کم ویدئو می بینند/تلاش برای افزایش استفاده ازفایل‌های تصویری اینترنت

منبع: ایسنا
گفته می شود در دنیا بیش از 80 درصد ترافیک موبایل برای تماشای فایل های تصویری به کار می رود اما این آمار در ایران به مراتب پائین تر است.
 
محتوای ویدئویی در دنیا از پرطرفدارترین محتویات وب است که حجم بسیاری را نیز به خود اختصاص می‌دهد با این حال در ایران به دلایل متعددی مانند هراس از پایان زودهنگام حجم اینترنت، مشترکان اینترنت ترجیح می دهند کمتر به دانلود فایل های تصویری اقدام کنند.
 
در این رابطه زمانی انتقادات بسیار مطرح شده و حتی برخی کارشناسان از اینکه هزینه دانلود یک فیلم سینمایی با اینترنت موبایل بیش از 200 هزار تومان هزینه دارد گلایه های متعددی را مطرح کرده بودند.البته طی هفته های اخیر تغییراتی در قیمت اینترنت ایجاد شده اما با این وجود همچنان تماشای فایل های تصویری بخش نه چندان بالایی از مصرف اینترنت ایرانیان را شامل می شود و طبق صحبت های صورت گرفته تلاش بر آن است تا با طرح های مختلف و تولید محتوای غنی این رقم افزایش پیدا کند.
 
بر همین اساس طی ماه های گذشته قراردادهای متعددی به امضاء رسیده و بر اساس آن اینگونه اعلام شده که ارائه محتوای داخلی تولید شده توسط برخی شرکت های داخلی از سوی اپراتورهای ارائه دهنده موبایل با هزینه ای 50 درصدی ارائه خواهد شد.
 
از سوی دیگر به گفته معاون سازمان تنظیم مقررات با توجه به مصوبات جدید به نظر می‌رسد که مردم دیگر نباید نگران محتوای داخلی و پایان‌یافتن حجم‌ آن در این حوزه باشند؛ به طوری‌که قرار است سهم بازار ICT به خصوص در حوزه ویدئو به ۸۰ درصد برسد.
 
صادق عباسی شاهکوه با بیان این‌که به دنبال اجرایی شدن مصوبات جدید حدود ۲۰ درصد در اینترنت آزاد موبایل و ADSL کاهش تعرفه ایجاد می‌شود، اظهار کرد: امیدواریم به دنبال برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته شاهد افزایش سهم بازار ICT به خصوص در حوزه ویدئو باشیم، تا این حجم به ۸۰ درصد برسد.
 
البته در کنار این اظهارات همچنان باید به نکته دیگری نیز توجه داشت و آم اینکه تا زمان به سرانجام نرسیدن جامع و قطعی این تلاش ها لازم است همچنان مشترکان به میزان و نوع مصرف حجم اینترنت خود دقت داشته باشند چرا که به گفته مدیرعامل همراه اول طی ماه‌های گذشته برخی مشترکان حتی در طول سه روز به مصرف چهار گیگابایت داده پرداخت کرده‌اند، چرا که برای استفاده درست از حجم بسته‌ها، اطلاعات کافی را نداشته و یا تنظیمات گوشی‌ آنها به گونه درست انتخاب نشده است.
 
به گفته وحید صدوقی با توجه به افزایش سرعت اینترنت، بسته‌ برخی مشترکان در مدت زمان کوتاه‌تری تمام می‌شود که عدم مواجه با این مشکل نیازمند اطلاع‌رسانی است تا افراد در تمام موارد فایل‌های تصویری ارسالی را مورد استفاده قرار ندهند، چرا که این موضوع بخش قابل توجهی از حجم آنها را مورد استفاده قرار می‌دهد.

​​