فناوری اطلاعات

فناوری اشتراک باتری وسایل الکترونیکی ابداع شد

منبع: مهر
محمد رستمی دانش آموخته دانشگاه «ماساچوست» آمریکا با همکاری یک تیم تحقیقاتی روشی را ابداع کرده اند که کاربران می توانند باتری وسایل الکترونیکی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
 
محمد رستمی فارغ التحصل رشته اطلاعات و علوم کامپیوتر با همکاری پروفسور «گانیسان» از دانشگاه ماساچوست آمریکا فناوری رادیویی جدیدی را ابداع کرده اند که این امکان را برای صاحبان گوشی های هوشمند و وسایل الکترونیکی فراهم می کند تا بتوانند از انرژی باتری وسایل الکترونیکی بزرگ تر در تجهیزات هوشمند خود استفاده کنند.
 
این فناوری جدید را Braidio که مخفف کلمه braid of radios است، نامیده اند که می توان با آن انرژی باتری را به اشتراک گذاشت.
 
محمد رستمی در این باره گفت: اندازه باتری در وسایل الکترونیکی قابل حمل متناسب با اندازه آنها است. یعنی وسایل بزرگ تر دارای باتری بزرگ تر هستند. به عبارت دیگر باتری یک لپ تاپ تقریبا هزار برابر بزرگ تر از باتری یک ردیاب سلامتی و از باتری یک ساعت هوشمند هم در حدود ۱۰۰ برابر بزرگ تر و از باتری موبایل هم تقریبا ۱۰ برابر بزرگ تر است.
 
این در حالی است که این اختلاف اندازه در باتری ها نمی توانند برای وسایل دیگر مفید باشد. یعنی باتری ساعت هوشمند نمی تواند از یک باتری سطح بالاتری مانند گوشی هوشمند بهره ببرد و مدت زمان بیشتری شارژ داشته باشد.
 
پروفسور «گانیسان»، در این باره تصریح کرد، اکنون با استفاده از این روش نوین می توان، انرژی باتری وسایل الکترونیکی را با یکدیگر به اشتراک گذاشت و یک وسیله الکترونیکی برای تامین انرژی خود از باتری وسیله دیگری استفاده کند.
 
برای رسیدن به این دستاورد، محققان در وسایل الکترونیکی از بلوتوث که به عنوان یک فناوری رادیویی رایج برای تبادل داده ها بین دو وسیله هوشمند محسوب می شود، استفاده می کنند.
 
در واقع زمانیکه دو وسیله،  مجهز به فناوری Braidio باشند می توان انرژی باتری آنها را با یکدیگر به اشتراک گذاشت.
 
همچنین این تیم تحقیقاتی الگوریتیم هایی را طراحی کرده اند که انرژی را در دستگاه فرستنده و گیرنده رصد می کند و با ایجاد یک تغییر در وضعیت آنها موجب انتقال بهینه انرژی باتری می شود.
 
محققان بر این باور هستند که با الهام گرفتن از این تکنیک می توان در آینده وسایل الکترونیکی باریک تر و سبک تری را تولید کرد که نیاز به باتری های بزرگی نداشته باشند.

​​