رگولاتوری

رگولاتوری خدمات ارتباطی مکان محور را قانون مند می کند

منبع: فناوران
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی چارچوب و مقررات خدمات ارتباطی مبتنی بر مکان (LBS) را درجهت ارایه خدمات اینترنت چیزها در کشور تدوین می کند.
 
سرویس های مبتنی بر مکان یا مکان محور (LBS) مجموعه ای از خدمات وسیع و گسترده با کاربردهای متنوع فنی، تجاری، فرهنگی و امنیتی است که با استفاده از شبکه ها و ادوات انتهایی مخابراتی (گوشی، تبلت و ...) ارایه می شود و عملا بخشی از پلات فرم ها و خدمات اینترنت چیزها IoT به شمار می رود.سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان متولی تنظیم مقررات حوزه فاوا در کشور با تدوین مقررات لازم، زمینه ارایه خدمات پایه و ارزش افزوده ارتباطی در کشور را فراهم می کند.
 
در ۱۰ سال اخیر با توسعه زیرساخت ها، شبکه ها و متعاقب آن خدمات پایه ارتباطی در شهرها و روستاها و مناطق دوردست کشور و با اشباع نسبی این خدمات، سرویس دهندگان بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات به دنبال تنوع کمی و کیفی در خدمات ارزش افزوده بر بستر این شبکه ها با هدف بهره گیری هرچه بیشتر از سرمایه گذاری و ارزش آفرینی اقتصادی بوده اند.
 
بر این اساس هم اکنون نیز با توجه به اینکه اینترنت چیزها (IoT) به عنوان موج بعدی توسعه در فضای ICT پس از انقلاب اینترنت و باند پهن، تلفن همراه و شبکه های اجتماعی و OTTها در حال رشد است و روزبه روز فناوری ها، پلات فرم ها و خدمات آن گسترش می یابد، رگولاتوری قصد دارد درباره چارچوب و مقررات خدمات ارتباطی مبتنی بر مکان (LBS) در کشور تصمیم گیری کند.
 
از آنجا که عموما کشور ما توسعه دهنده فناوری ازجمله در حوزه اینترنت چیزها نیست، سیاستگذاری فعال و تنظیم مقررات کارآمد، مهم ترین عاملی است که می تواند کشور را در زمینه تسهیل توسعه این فناوری و خدمات مرتبط با آن یاری کند.
 
درحال حاضر اینترنت چیزها (IoT) در حوزه های مختلفی چون سلامت، خدمات شهر هوشمند و حمل و نقل توسعه یافته است. از آنجا که در ارایه بخشی از این خدمات گسترده، دارندگان پروانه (اپراتورهای ارتباطی ) نقش مستقیمی دارند، به نظر می رسد نبود مقررات لازم برای ارایه این دسته از خدمات از یک سو، منجر به گسترش خدمات مبتنی بر GPS می شود که تحت کنترل و نظارت شرکت های بین المللی غیرایرانی است و از سوی دیگر مانع از سرمایه گذاری اپراتورها برای ارایه خدمات مبتنی بر شبکه های تلفن همراه در کشور خواهد شد.
 
بر این اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اخیرا تدوین مقررات لازم برای ارایه خدمات مکان محور (LBS) را به عنوان نخستین دسته از خدمات اینترنت چیزها در دستور کار خود قرار داده و هم اکنون در حال تهیه پیش نویس پیشنهاد لازم برای تصویب در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است.
 
این سازمان با اعلام فراخوان شرکت در نظرسنجی تخصصی، از صاحبنظران و کارشناسان این حوزه خواسته است درباره چارچوب و مقررات خدمات ارتباطی مبتنی بر مکان (LBS) در کشور نظرات خود را اعلام کنند.

​​