فناوری اطلاعات

شکار سوژه در عرض یک سی و دوهزارم ثانیه با یک دوربین استثنایی

منبع: مهر
شکار سوژه ها در عرض یک سی و دوهزارم ثانیه در دوربین های دیجیتال ممکن شد.
سونی با عرضه پنجمین نسل از سری دوربین های آر ایکس ۱۰۰ به نام DSC-RX۱۰۰M۵ رکورد فوکوس دوربین های دیجیتال را جابجا کرد.
 
 
اگر چه ظاهر این دوربین با دوربین های قبلی از همین سری تفاوت چندانی ندارد، اما DSC-RX۱۰۰M۵ از نظر سخت افزاری ارتقای قابل توجهی یافته است. در قلب این گوشی از حسگر Exmor RS CMOS نوع ۱.۰ و یک تراشه دی رم استفاده شده است.
 
حسگر جدید در کنار یک سیستم پردازش تصویر تازه مورد استفاده قرار گرفته که باعث افزایش بافر حافظه و ارتقای کیفیت تصاویر و به خصوص تصاویر دارای ایزوی بالا می شود.
 
RX۱۰۰ V دارای یک سیستم فوکوس خودکار Fast Hybrid AF نیز هست که تا به حال مشابه آن توسط سونی در هیچ دوربینی به کار گرفته نشده بود. این سیستم از توانایی فوق العاده برای شناسایی هدف عکاسی و تنظیم کنتراست برخوردار است و می تواند در عرض ۰.۰۵ ثانیه بر روی سوژه فوکوس کند.
 
در این سیستم از ۳۱۵ نقطه فوکوس خودکار استفاده شده که ۶۵ درصد از سطح حسگر را تحت پوشش قرار می دهد. یک حالت AF-A هم برای این سیستم فوکوس خودکار در نظر گرفته شده که انتقال سریع بین دو حالت عکاسی مداوم و تهیه تک عکس را ممکن می کند.
 
برای ارتقای سیستم پردازش این دوربین از یک تراشه LSI هم استفاده شده که در کنار یک موتور پردازش تصویر BIONZ X تهیه ۲۴ فریم عکس در ثانیه را با کیفیت ۲۰.۱ مگاپیکسل ممکن می کند. در این حالت می توان تا حداکثر ۱۵۰ عکس هم تهیه کرد.
 
شاتر این دوربین از چنان قدرتی برخوردار است که می تواند از سوژه ای در عرض یک سی و دوهزارم ثانیه یا ۱/۳۲,۰۰۰ عکاسی کند و لذا عکاسی از سوژه هایی با سرعت بالا هم به راحتی با این دوربین ممکن است. تهیه فیلم هایی با دقت ۴K در قالب فایل های mp۴ هم با این گوشی ممکن است. فیلم برداری صحنه آهسته با دقت ۱۲۰ فریم در ثانیه و با سرعت های ۲۴۰، ۴۸۰ و ۹۶۰ فریم در ثانیه با کیفیت پایین تر هم از این طریق ممکن است.
 
قیمت این دوربین که تا دو هفته دیگر روانه بازار می شود هزار دلار است. همچنین می توان برای فیلم برداری زیر آب یک قاب ۳۵۰ دلاری نیز به همراه آن خریداری کرد. دوربین یاد شده با فناوری های وای – فای و ان اف سی نیز سازگاری دارد.

​​