فناوری اطلاعات

مدیاتک از تراشه هلیو پی 15 رونمایی کرد

منبع: زومیت
مدیا تک تراشه جدید هلیو پی 15 را که متشکل از پردازنده ۸ هسته‌ای و پردازشگر گرافیکی Mali-T860 است، معرفی کرد.
 
کمپانی تایوانی مدیاتک از تراشه جدید خود رونمایی کرد. این تراشه که هلیو پی 15 نام دارد درواقع نسخه بروز شده‌ای از تراشه هلیو پی 10 است که سال گذشته معرفی شد.
 
تراشه جدید مدیاتک از همان پروسه ساخت ۲۸ نانومتری HPC+ استفاده می‌کند که در هلیو پی 10 استفاده شده بود. با این حساب باید شاهد پردازنده‌ای روی این تراشه باشیم که متشکل از ۸ هسته A-53 خواهد بود.
 
تفاوت اصلی هلیو پی 15 با هلیو پی 10 در سرعت هسته‌ها بوده که به ۲.۲ گیگاهرتز افزایش یافته است. پردازنده گرافیکی Mali-T860 نیز با فرکانس ۸۰۰ مگاهرتزی کار می‌کند. این در حالی است که سرعت هسته‌های پردازنده در هلیو پی 10 تنها ۲ گیگاهرتز بوده و پردازنده گرافیکی این تراشه با سرعت ۷۰۰ مگاهرتز کار می‌کرد.
 
با این حساب باید گفت که تراشه جدید مدیاتک نسبت به نسل قبل با رشد عملکرد ۱۰ درصدی همراه بوده است. لازم به ذکر است که میزان مصرف انرژی در هلیو پی 15 بهینه‌تر شده و می‌تواند روی میزان مصرف باتری، تاثیر محسوسی بگذارد.
 
مدیاتک از انتشار اطلاعات بیشتر خودداری کرده و در حال حاضر نمی‌دانیم تراشه جدید هلیو پی 15 مجهز به چه مودمی خواهد بود اما انتظار می‌رود از مودم LTE Cat-6 بهره ببرد. هلیو پی 15 را می‌توان پنجمین تراشه مدیاتک خواند که در ماه‌های گذشته معرفی شده است.

​​