فناوری اطلاعات

نسخه اسلامی نرم‌افزار تایپ گفتاری رونمایی شد

منبع: مهر
محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی نرم افزاری تایپ گفتاری نویسا شدند که در نمایشگاه رسانه های دیجیتال رونمایی شد.
نسخه اسلامی نرم‌افزار تایپ گفتاری نویسا به محققان، ناشران، طلاب علوم اسلامی و افراد فعال در حوزه علوم دینی کمک می‌کند که فقط از طریق گفتار، متون اسلامی و دینی را تایپ کنند. امید است این سامانه در راستای نشر و ترویج علوم اسلامی و دینی موثر باشد.
 
در طراحی محصول تایپ گفتاری نسخه اسلامی، کلیه کلمات قرآن و کلمات پرکاربرد فقه و اصول استفاده شده است و در اختصاصی کردن سامانه انواعی از متون اسلامی شامل متون قرآنی و متون فقهی در موتور تشخیص گفتار نویسا پیاده‌سازی شده است.
 
این سامانه به گونه‌ای طراحی شده است که امکان تایپ در تمام محیط‌های تایپی را نیز ارائه می‌کند.
 
نرم افزار نویسای اسلامی را می توان نخستین سامانه تایپ گفتاری ویژه تایپ متون دینی در جهان و در بین زبان‌های مختلف دانست که توسط پژوهشگران ایرانی طراحی شده است.
 
این رویداد مهم فناوری که برای اولین بار توسط این تیم تحقیقاتی ارائه شده در دهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال رونمایی شد.
 
پیش از اینها، محققان این شرکت دانش بنیان، نسخه‌های دیگری جهت تایپ گفتاری با کمک موتور بازشناسی گفتار نویسا تولید کرده‌ بودند که می‌توان به نویسای عمومی با کاربرد عمومی، نویسای حقوقی ویژه وکلا و حقوق‌دانان و همچنین نویسای پزشکی با کاربرد ویژه پزشکان اشاره کرد.

​​