تلفن همراه

نخستین محموله قانونی آیفون هفته آینده وارد کشور می‌شود

منبع: تسنیم
متقاضیان محصولات جدید اپل مطلع باشند طی روزهای آینده مقدمات واردات رسمی این محصولات به کشور انجام می‌شود و اولین محموله رسمی آیفون‌های جدید تا ۱۵ آبان ماه وارد کشور خواهد شد.
 
iphone-6-yanki01-flickr.jpg
آیفون‌های جدید (7 و 7پلاس) و اپل واچ هفدهم شهریور ماه معرفی شدند و کمپانی اپل همان زمان اعلام کرد که علاقه‌مندان می‌توانند اقدام به پیش خرید گوشی‌های جدید کنند.
 
عرضه این گوشی‌ها که به ترتیب برچسب قیمتی 649 و 760 دلار بر آنها خورد از 26 شهریور ماه آغاز شد.
 
پیش از معرفی و عرضه این گوشی‌ها طرح رجیستری با همکاری وزارت ارتباطات، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، وزارت صنعت و گمرک وارد مرحله پایلوت شده بود تا به واسطه آن واردات محصولات وارداتی نظیر گوشی‌های تلفن همراه به کشور قانونمند و به نوعی جلوی واردات قاچاق گرفته شود.
 
رجیستری بانک اطلاعاتی از کد گوشی‌های وارداتی دارد که توسط گمرک بروزرسانی می‌شود و اپراتورهای موبایل موظف هستند سیم‌کارت‌هایی که در گوشی‌ها قرار می‌گیرد را با شناسه یونیک گوشی تطابق دهند تا اگر کد گوشی در بانک داده مذکور نبود جلوی فعال شدن سیم‌کارت را بگیرند.
 
به این ترتیب گوشی‌هایی که از راه قاچاق وارد کشور شده باشند عملا از کارایی می‌افتند و امکان اتصال آنها به شبکه اپراتورها و دریافت آنتن نیست.
 
علی‌رغم تمامی تذکرات و هشدارهای مسئولان برای غیرفعال شدن گوشی‌های وارداتی قاچاق در راستای اجرای طرح رجیستری، آیفون 7پلاس 128 گیگابایتی هم‌زمان با عرضه جهانی در ایران نیز به قیمت هشت میلیون تومان معامله شد.
 
این نرخ رفته رفته با ورود آیفون‌های بیشتر در هفته‌های بعد کاهش یافت اما برخی مسئولان باز هم جسته گریخته اعلام کردند که این آیفون‌ها با اجرای کامل رجیستری غیرفعال خواهد شد.
 
حال با گذشت نزدیک به دو ماه از معرفی این گوشی‌های جدید، تایید نمونه‌ آیفون‌های 7 و 7پلاس پیرو فرآیند واردات محصولات به ایران در آزمایشگاه تنظیم مقررات رادیویی انجام پذیرفت.
 
اعطای تأییدیه دائم ایران به سه مدل گوشی آیفون در گزارشی با همین عنوان در تـسنیم منتشر شد.
 
بنابراین یکی از اصلی‌ترین موانع واردات قانونی مرتفع گردید و پیش‌بینی شد بزودی عملیات ترخیص این گوشی‌ها انجام پذیرد.
 
بعد از انتشار این گزارش یکی از شرکت‌های واردکننده رسمی آیفون به کشور که دارای مجوز از وزارت صنعت است، اعلام کرد متقاضیان محصولات جدید اپل مطلع باشند طی روزهای آینده مقدمات واردات رسمی این محصولات به کشور انجام می‌شود و اولین محموله رسمی آیفون‌های جدید تا 15 آبان ماه وارد کشور خواهد شد.
 
فروش گوشی‌های رسمی آیفون قرار است به دو شیوه آنلاین و توزیع در فروشگاه‌های منتخب سراسر کشور صورت گیرد.
 
این گوشی‌ها در راستای اجرای رجیستری با مشکلی مواجه نخواهند شد.

​​