تلفن همراه

حباب قیمت آیفون در بازار کشور شکسته می شود

منبع: تک شات
همان گونه که پیش تر به اطلاعتان رساندیم، رئیس اتحادیه ی دستگاه های مخابراتی از ورود رسمی اولین محموله ی قانونی آیفون توسط شرکت های دارای مجوز پس از جمع آوری آیفون های قاچاق از سطح بازار خبر داده بود. 
 
IPHONE-6-619.jpg
غلامحسین کریمی اذعان داشته است که حدود ۸ شرکت برای واردات رسمی آیفون اقدام کرده اند. وی در خصوص آخرین وضعیت محموله های مورد بحث اظهار داشته است: «محموله ی ۳ شرکت به زودی ترخیص شده و تا هفته ی آینده وارد بازار موبایل می شود».
 
وی با تاکید بر ورود و عرضه ی آیفون های جدید به صورت رسمی و با برگ سبز گمرک و شناسه ی (IMEI) ثبت شده، خاطرنشان کرده است: «پیش بینی می شود تا پایان آبان ماه سایر شرکت ها که حدود ۵ شرکت دیگر هستند نیز کالای خود را وارد بازار کنند».
 
کریمی با اشاره به افزایش قیمت آیفون در کشور و تفاوت نرخ آن با نرخ بازارهای جهانی افزوده است: «برآورد می شود که با ورود رسمی گوشی ها به بازار، حباب قیمت آیفون شکسته می شود و این کالا قیمت منطقی به خود خواهد گرفت».
 
رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی، تعیین قیمت آیفون را تابع نرخ ارز و تجارت بین المللی دانسته و در این خصوص گفته است: «اصولاً قیمت گوشی هایی که وارد ایران می شود با توجه به هزینه هایی که در بر دارد، حدود ۳۰ درصد گرانتر است. اما حتی با این رقم هم گوشی هایی که به صورت رسمی وارد خواهد شد، از قیمت فعلی آیفون جدید ارزان تر خواهند بود».
 
وی تصریح کرده است تمامی شرکت های وارد کننده ی قانونی که از آنها یاد شده، دارای مجوز خدمات از اتحادیه ی دستگاه های مخابراتی هستند و باید موبایل های ارائه شده ی خود را تا ۱۸ ماه گارانتی کنند.
 
گفتنی است به دلیل ورود غیرقانونی و قاچاق آیفون ۷، قیمت این تلفن ها چند برابر بازار جهانی بوده و با گذشت نزدیک به دو ماه از رونمایی این مدل، هنوز بدون گارانتی و با قیمت بالا (از ۳ میلیون تا ۵ میلیون تومان) با توجه به رنگ و حجم حافظه در بازار ایران خرید و فروش می شود.

​​