فناوری اطلاعات

تراشه های جدید برای محصولات عصر هوش مصنوعی ساخته شد

منبع: مهر
همزمان با از راه رسیدن محصولات جدید الکترونیک که از فناوری هوش مصنوعی بهره مند هستند، شرکت های سخت افزاری نیز تلاش می کنند تراشه های متناسب با محصولات مذکور را طراحی و عرضه کنند.
 
گوگل و مایکروسافت از جمله شرکت های هستند که ماشین های دارای هوش مصنوعی پیشرفته ای را عرضه کرده اند که حتی می توانند بدون نیاز به یادگیری و آموزش صحبت های انسان ها را درک کرده و با آنها گفتگو کنند.
 
یکی از پیش شرط های ارتقای این نوع محصولات استفاده از سخت افزارهای متفاوت و قدرتمند وبه خصوص تراشه های رایانه ای تازه ای است که از توان بالاتری برای پردازش و تحلیل داده ها برخوردار باشند.
 
ماشین های عصر هوش مصنوعی هم از الگوریتم های خاص و هم از پردازنده های ویژه ای استفاده می کنند که نه تنها روند خودآموزی را در دنیای هوش مصنوعی تسریع می کنند، بلکه می توانند آموزش های خود را بدون نیاز به انسان اجرایی کنند.
 
گوگل و آی بی ام از جمله شرکت هایی هستند که در تلاش برای تولید چنین پردازنده هایی هستند و حالا اینتل بزرگترین شرکت سازنده تراشه در جهان نیز به جمع این شرکت ها پیوسته است.
 
این شرکت روز گذشته پردازنده هوش مصنوعی جدیدی به نام نروانا عرضه کرد که قرار است آزمایش عملی آن از نیمه سال ۲۰۱۷ آغاز شود.  در صورت موفق بودن این آزمایش ها عرضه Nervana به بازار از اواخر سال ۲۰۱۷ آغاز می شود.
 
هم اکنون بخش عمده بازار تراشه های هوش مصنوعی در کنترل شرکت nVidia است و اینتل می خواهد با عقب زدن nVidia این بازار را هم از آن خود کند. فناوری جدید مورد استفاده در این تراشه حاصل خرید یک شرکت نوپا به نام نروانا توسط اینتل در ابتدای سال ۲۰۱۶ است.
 
 در حالی که تراشه TPU گوگل تنها قرار است در مراکز داده خود این شرکت مورد استفاده قرار بگیرد و تراشه True North آی بی ام هنوز به بازار نیامده، اینتل می گوید تراشه نروانا می تواند در انجام دو وظیفه مهم به سیستم های هوش مصنوعی کمک کند.
 
این دو وظیفه عبارتند از خودآموزی وظایف محول شده و سپس اجرای آنها در قالب برنامه های مختلف. این در حالی است که تراشه های فعلی از توان اجرای بهینه هر دو وظیفه مذکور به طور همزمان برخوردار نیستند.
 
اینتل می گوید تراشه نروانا هم در رایانه های شخصی و هم در مراکز داده قابل استفاده خواهد بود و برای ارتقای نسل جدید اینترنت یا همان اینترنت اشیا هم به کار گرفته خواهد شد. قرار است بعد از آزمایش عملیاتی این تراشه اطلاعات بیشتری در مورد توانمندی های آن منتشر شود.

​​