تلفن همراه

سهم اپل از درآمد سرویس استریم ویدیو در اپ استور نصف می‌شود

منبع: زومیت
اپل در ادامه‌ی تغییر سیاست‌های درآمدزایی، در نظر دارد تا درآمد خود از سرویس‌های استریم ویدیو را از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش دهد.
 
پس از آنکه اپل در ماه ژوئن خبر از کاهش درآمدش از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد -برای سرویس‌هایی که از طریق عضویت درآمدزایی می‌کنند- خبر داد؛ حال این سیاست در مورد سرویس‌های استریم ویدیویی نیز در پیش گرفته شده است. بر اساس گزارش بلومبرگ؛ اپل در نظر دارد درآمد خود از سرویس‌های استریم ویدیویی موجود در اپ استور را به نصف ۳۰ درصد پیشین کاهش دهد. این سیاست را باید حرکتی مهم در جهت استراتژی‌های ویدیویی اپل خواند که در سال‌های اخیر اهمیت فوق‌العاده‌ای برای این کمپانی پیدا کرده است. البته سایر سرویس‌هایی که از طریق عضوگیری درآمدزایی می‌کنند؛ تنها در صورتی قادر به پرداخت ۱۵ درصد به اپل هستند که کاربر، اشتراک خود را به‌صورت یک‌ساله تمدید کرده باشد.
 
سیاستی که اپل در مورد کاهش درآمدش از سرویس‌های ارائه‌شده در اپ استور در پیش گرفته، بسیاری از رقبا را آزرده است؛ به‌طوری که این رقبا اپل را به عدم رعایت رقابت عادلانه متهم می‌کنند. سیاست جدید در پیش گرفته‌شده توسط اپل را باید در جهت اهمیتی که ویدیو برای اپل یافته، خواند. این کمپانی در نظر دارد اپلیکیشن جدیدی برای برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی منتشر کند.
 
اپلیکیشن جدید اپل را باید تلاشی از سوی این کمپانی برای تبدیل کردن گجت‌های اپل به هابی برای تماشای ویدیو خواند که می‌توان در آن انواع فیلم‌های سینمایی را در کنار برنامه‌های تلویزیونی -که توسط چندین اپلیکیشن عرضه می‌شوند- به‌صورت یکجا در دسترس داشت. در سال‌های گذشته اخبار متعددی در مورد راه‌اندازی سرویس استریم اختصاصی توسط اپل شنیده‌ایم؛ حال آنکه به نظر می‌رسد مشکلات موجود برای دریافت حق پخش برنامه‌های تلویزیونی آن‌چنان که اپل انتظار دارد پیش نرفته و همین موضوع پروژه‌ی موردنظر را به تعویق انداخته است. اپل پس از ناموفق بودن ایجاد یک سرویس استریم ویدیویی مستقل، اپلیکیشنی طراحی کرده است که با استفاده از آن، می‌توان تمام برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی نظیر Hulu، Showtime و HBO را یکجا در اختیار داشت.
 
کاهش رشد فروش آیفون‌های اپل، این کمپانی را بر آن داشته است تا کانال‌های جدیدی برای کسب درآمد ایجاد کند که شامل اپ استور، سرویس استریم موسیقی اپل موزیک و آیکلاد هستند. بخش نرم‌افزار و سرویس‌های مبتنی بر ابر را باید حوزه‌ای خواند که اپل رشد سریعی در آن تجربه می‌کند. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط اپل؛ درآمد این کمپانی از طریق سرویس‌هایش طی سال مالی گذشته - که آخر سپتامبر به پایان رسید- با افزایش ۲۲ درصدی به ۲۴ میلیارد دلار رسیده است.

​​