تلفن همراه

IDC: سهم گوشی های هوشمند ویندوزی در سال ۲۰۲۰ کمتر از ۰.۱ درصد خواهد بود

منبع: زومیت
IDC با انتشار گزارش جدیدی اعلام کرده است تا سال ۲۰۲۰ دیگر تقریبا اثری از گوشی‌های هوشمند ویندوزی نخواهد بود، چراکه سهم این گوشی‌ها به کمتر از ۰.۱ درصد خواهد رسید.
 
مایکروسافت در دو سال اخیر رویکردی منفعلانه در قبال گوشی‌های هوشمند ویندوزی در پیش گرفته است و آن‌چنان که باید از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند ویندوزی حمایت نمی‌کند. مایکروسافت با عرضه‌ نکردن گوشی هوشمند جدید، در ماه‌های گذشته قیمت محصولات پیشین خود را نیز کاهش داده است؛ البته آلکاتل و اچ‌پی اخیرا گوشی‌های هوشمند مبتنی بر ویندوز ۱۰ جدیدی راهی بازار کرده‌اند، اما این اقدام را نمی‌توان به‌اندازه‌ی کافی برای بهبود اوضاع مناسب تلقی کرد.
 
IDC با انتشار گزارشی جدید، وضعیت بازار گوشی‌های هوشمند را روشن کرده است. این موسسه‌ی تحقیقاتی اعلام کرده است انتظار دارد تا در سال ۲۰۱۶ قریب به ۱.۴۵ میلیارد گوشی هوشمند به فروش برسد که در مقایسه با سال گذشته‌ی میلادی، افزایش ۰.۶ درصدی دارد. در این بین سهم گوشی‌های هوشمند ویندوزی کمتر از ۰.۴ درصد است که نشان از فروش ۶.۱ میلیون دستگاه گوشی هوشمند در سال ۲۰۱۶ دارد. IDC انتظار دارد تا سال ۲۰۲۰ میزان فروش گوشی‌های هوشمند ویندوزی بیش از پیش کاهش یابد و به یک میلیون دستگاه برسد، که از این‌رو سهم گوشی‌های هوشمند ویندوزی به کمتر از ۰.۱ درصد خواهد رسید. IDC در گزارش خود می‌گوید:
 
مایکروسافت در سال ۲۰۱۶ عملکرد درخشانی در حوزه‌ی گوشی‌های هوشمند از خود به نمایش نگذاشت. اچ‌پی امسال گوشی هوشمند X3 را راهی بازار کرد که تنها نمونه بارز عرضه یک گوشی ویندوزی در سال جاری میلادی بود. IDC پیش‌بینی می‌کند عرضه‌ی گوشی‌های ویندوزی در سال ۲۰۱۶ با کاهش ۷۹.۱ درصدی همراه شود. همچنین باید به کاهش تعداد تولیدکنندگان محصولات ویندوزی نیز اشاره کرد. باوجود اینکه شایعات در خصوص عرضه‌ی گوشی هوشمند منتسب به سرفیس فون بسیار به گوش می‌رسد، اما باید به این نکته اشاره کرد که ردموندی‌ها کار بسیار سختی در پیش رو دارند.
 
iDC پیش‌بینی کرده است عرضه‌ی گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۱.۷۱ میلیارد دستگاه خواهد رسید. به گزارش این موسسه انتظار نمی‌رود دو پلتفرم اندروید و iOS در چهار سال آینده به وضعیتی متعادل برسند و همچنان سهم ۸۵ درصدی اندروید در برابر سهم ۱۴ درصدی iOS باقی خواهد ماند. هرچند IDC اعلام کرد سال ۲۰۱۶، اولین سالی است که اپل با کاهش عرضه‌ی گوشی‌های هوشمندش، به میزان فروش ۱۱ درصد خواهد رسید؛ اما سال ۲۰۱۷ به دلیل عرضه‌ی نسل جدید آیفون به مناسبت ۱۰ سالگی عرضه این گوشی، اپل دوباره با افزایش رشد فروش روبرو خواهد شد.

​​