تلفن همراه

رئیس کل گمرک عنوان کرد: ثبت واردات ۲ میلیون گوشی تلفن همراه در سامانه

منبع: فارس
رئیس کل گمرک از پیشنهاد لزوم ارائه اظهارنامه برای کالاهای ملوانی در هیات دولت خبر داد و گفت: کل اطلاعات کالاهای مبدا وارداتی به غیر از ملوانی در اختیار گمرک است.
 
صبح امروز با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاونان، مشاوران و مسئولان گمرک از قابلیت‌های جدید سامانه جامع گمرکی رونمایی شد. در این مراسم مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک با اشاره به مزایای پنجره واحد تجارت فرامرزی اظهار داشت: کنترل جدید ورودی و خروجی حساب‌ها، گزارشات دقیق مالی،‌ عدم امکان جعل و سوء استفاده از فیش‌های پرداختی و گزارش لحظه‌ای از میزان درآمدهای گمرکی از جمله این مزیت‌ها است.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر کل اطلاعات مبدا کالاهای وارداتی را داریم که غیر از کالاهای ملوانی است و برای این موضوع نیز پیشنهاد شده است، تا کالاهای ملوانی نیز اظهارنامه ارائه دهند.
 
معاون وزیر اقتصاد یادآور شد: قبل از اینکه کالا به گمرک برسد، می‌دانیم چه نوع کالاهایی با چه تعرفه و ارزشی وارد شده و اکنون باید برای آن اظهارنامه صادر شود.
 
کرباسیان تاکید کرد: پیشنهاد این موضوع اکنون در هیات دولت بوده که می‌تواند به شفافیت واردات کالا کمک کند.
 
وی با اشاره به افزایش 40 درصدی درآمدهای گمرک در سال جاری تصریح کرد: با توجه به افزایش کد تعرفه کالاها از 8 به 12 رقم ریز جزئیات کالاها اعم از نوع، مدل آن مشخص بوده و یکی از علل افزایش درآمدها به دلیل شفاف شدن نوع کالاها است.
 
معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: در حال حاضر 170 هزار نوع تنوع کالایی در گمرک ثبت شده است که این موضوع به شفافیت کار می‌افزاید.
 
وی ادامه داد: آمارهای روزانه از تجارت خارجی منتشر می‌شود که اطلاعات واردات و صادرات به روز مشخص است.
 
کرباسیان درمورد رجیستری گوشی‌های تلفن همراه گفت: گمرک در حال حاضر IMEI گوشی‌ها را ثبت می‌کند و قیمت،‌ نوع و مدل آنها وجود دارد. از زمانی که این سامانه راه‌اندازی شد تاکنون واردات  2 میلیون گوشی در سیستم ثبت شده است.

​​