فناوری اطلاعات

بهینه‌سازی ابررایانه‌ها با دستاورد محققان دانشگاهی

منبع: ایسنا
محققان دانشگاه ارومیه از نانولوله‌های کربنی جهت تولید و افزایش ظرفیت ابرخازن‌ها استفاده کرده‌اند که نتایج این طرح آزمایشگاهی را می‌توان در بهینه‌سازی تجهیزات الکترونیکی و ابررایانه‌ها مورد استفاده قرار داد.
 
مسعود فرجی، عضو هیأت علمی دانشگاه ارومیه و از محققان طرح اظهار کرد: در 25 سال آینده، تقاضای انرژی با افزایش مداوم مصرف سوخت‌های فسیلی به حداقل 35 درصد بیش از مصرف کنونی خواهد رسید. این مساله فشارهای زیادی را بر منابع انرژی تجدیدناپذیر وارد می‌کند. یکی از حوزه‌های فعالیت در علم مواد، توسعه‌ مواد جدید برای کاربردهای انرژی است که شامل مواد با خصوصیات ویژه در کاربرد به‌عنوان ماده‌ الکترود برای باتری‌های Li-ion، ابرخازن‌ها و پیل‌های سوختی می‌شود.
 
وی هدف از انجام این طرح را ساخت یک الکترود بهینه‌شده برای ابرخازن‌ها عنوان کرد و ادامه داد: در این طرح سعی شده است تا ظرفیت ذخیره‌سازی انرژی و تعداد دفعات شارژ و تخلیه به حد بهینه برسد.
 
فرجی در رابطه با نقش فناوری نانو در اجرای این طرح گفت: استفاده از نانولوله‌های تیتانیوم اکسید و نانولوله‌های کربنی موجب شده است تا مساحت سطح در دسترس در محلول الکترولیت به‌صورت قابل‌توجهی افزایش یابد.
 
وی خاطرنشان کرد: در طرح حاضر ابتدا نانولوله‌های تیتانیوم دی‌اکسید به روش آندایزینگ الکتروشیمیایی سنتز و سپس نانولوله‌های کربنی چندلایه عامل دار شده‌ آنیلینی بر روی نانولوله‌های تیتانیوم دی‌اکسید ترسیب الکتروشیمیایی شده است. درنهایت پلیمر پلی آنیلین به نانولوله‌های کربنی چندلایه از طریق پلیمریزاسیون شیمیایی گرافت شده و ظرفیت و عمر خازنی این الکترود مورد مطالعه قرار گرفته شده است.
 
فرجی تصریح کرد: نتایج حاکی از این بوده است که ظرفیت خازنی ویژه‌ این الکترودها F/g708 در چگالی جریان A/g 5 است و پایداری بسیار بالایی در چرخه‌های متناوب شارژ-تخلیه از خود بروز می‌دهد.
 
نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های دکتر مسعود فرجی و دکتر پیمان نجفی مقدم ازاعضای هیأت علمی دانشگاه ارومیه و دکتر رضا حسن‌زاده، دانش‌آموخته‌ مقطع دکترای این دانشگاه است، در مجله‌ Chemical Engineering Journal با ضریب تأثیر 31/ 5 به چاپ رسیده است.

​​