تلفن همراه

توافق قریب الوقوع شرکت چینی و دولت آمریکا در مورد نقض تحریم ایران

منبع: تسنیم
شرکت چینی تولید کننده تجهیزات مخابراتی، در آستانه انعقاد توافقی با دولت آمریکاست که بر اساس آن اعتراف خواهد کرد که مرتکب نقض مقررات آمریکا شده و صدها میلیون دلار بابت نقض تحریم فروش فن آوری به ایران جریمه پرداخت خواهد کرد.
 
یک منبع آگاه گفت، شرکت چینی تولید کننده تجهیزات مخابراتی، در آستانه انعقاد توافقی با دولت آمریکاست که بر اساس آن زد تی ای اعتراف خواهد کرد که مرتکب نقض مقررات آمریکا شده و صدها میلیون دلار بابت نقض تحریم های فروش فن آوری به ایران جریمه پرداخت خواهد کرد. این توافق مانع از آن می شود که شرکت زد دی ای تحت پیگرد قضایی قرار گیرد.
 
این منبع گفت، این شرکت هنوز توافقی با وزارت بازرگانی، وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه آمریکا منعقد نکرده است.
 
برخی منابع دیگر خاطر نشان کردند که با توجه به اینکه دولت جدید آمریکا تغییراتی را در پرسنل وزارتخانه های مختلف دولتی به وجود آورده، توافق نهایی احتمالا به تاخیر افتاده یا حتی منتفی شده است.
 
اما این منبع به رویترز گفته که انتظار می رود زد تی ای اعتراف کند که برای نقض قانون تحریم های آمریکا علیه ایران تبانی کرده و موافقت کند که صدها میلیون دلار جریمه پرداخت نماید.
 
سخنگوی شرکت زد تی ای از هرگونه اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. سخنگویان وزارتخانه های دادگستری و خزانه داری آمریکا نیز اظهار نظری در این باره نکرده است. سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا نیز به تماس ها برای درخواست اظهارنظر در این باره پاسخ نداده است.
 
تحقیقات وزارت بازرگانی آمریکا علیه این شرکت پس از آن آغاز شد که خبرگزاری رویترز در سال 2012 گزارشی منتشر و مدعی شد که زد تی ای قراردادهایی برای انتقال میلیون ها دلار سخت افزار و نرم افزار از برخی از شناخته شده ترین شرکت های آمریکایی به ایران است.

​​