اپلیکیشن

تلفن همراه

March 13, 2017
12:46 دوشنبه، 23ام اسفندماه 1395
کد خبر: 82778

نزدیک به ۸۰ درصد پهنای باند کشور خرج تلگرام می شود

محمدرضا اصنافی گفت: نزدیک به ۸۰ درصد پهنای باند کشور خرج تلگرام و حدود ۲۰ درصد هم خرج اینستاگرام و بقیه شبکه ها می شود و مقدار کمی از آن برای کارهای دیگر است.
برنامه گفتگوی فرهنگی با موضوع رسانه های نوین در عصر رسانه، خطرها و پتانسیل های آنها با حضور مینو بدیعی، دکتر هادی البرزی و محمدرضا اصنافی از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.
 
2304358.jpg
در ابتدای این برنامه البرزی با بیان اینکه ماهیت فضای مجازی اهمیت ویژه ای دارد، گفت: فضای مجازی از زمان ایجاد اینترنت ، فعالیت خود را آغاز کرد.
 
وی به تاریخچه ای در این خصوص اشاره کرد و ادامه داد: رقابت میان شوروی سابق و امریکا در دوران جنگ سرد تا جایی پیش رفت که انسان را به کره ماه بفرستند. در میان این رقابت میان دو قطب قدرت جهان، پروژه اینترنت پا به عرصه گذاشت که روز به روز در حال پیشرفت است.
 
این استاد دانشگاه شناسایی ماهیت فضای مجازی را در پاسخگویی به فرصت ها و تهدیدهای حاصل از آن لازم و ضروری دانست و گفت: در ارتباطات سه رکن پیام، فرستنده و گیرنده آن مطرح است و ما باید بدانیم در دنیای مجازی فعلی این سه رکن نسبت به رسانه های پیشین چه تغییری داشته است.
 
البرزی در ادامه گفت: فضای مجازی هرسه رکن ارتباطات را مورد تغییر قرار داده است.به عبارت دیگر در گذشته گیرنده، پیام را دریافت می کرد و ارتباطی با فرستنده نداشت یعنی تعاملی وجود نداشت.از سوی دیگر علاوه بر تغییر مخاطب ، پیام نیز متکثر و متنوع شده است و خود کاربران نیز به تولید پیام می پردازند.
 
وی با بیان اینکه رسانه های رسمی باید به سمت صحت و دقت اخبار حرکت کنند گرچه از لحاظ سرعت مطلوب است، گفت: تولیدات حرفه ای رسانه های رسمی تحت الشعاع تولیدات غیرحرفه ای کاربران قرار گرفته، به دلیل اینکه هیچ اطلاعاتی جز پیام های مخاطبان وجود ندارد و خبرنگاری در آن لحظه برای ثبت خبر وجود نداشته است. وجود رسانه های رسمی نیاز است چون صحت و دقت خبر را بالا می برد و تفسیر خبر را به اطلاعات اضافه می کند. مردم باید بدانند در فضایی که آسیب زا است چه باید بکنند ولی این سلب مسئولیت از حاکمیت نمی کند.
 
در ادامه این برنامه اصنافی گفت: در این حوزه کشورهایی که صاحب تکنولوژی نبوده اند و مانند ما منفعل بودند، ضربه بیشتری خورده اند. خودمان می گوییم نزدیک به ۸۰ درصد پهنای باند کشور خرج تلگرام می شود و حدود ۲۰ درصد هم اینستاگرام و بقیه شبکه ها هستند و مقدار کمی از آن برای کارهای دیگر است.
 
بدیعی در ادامه گفت: سیر تحول ارتباطات از ۴۰۰ سال پیش با رسانه مادر یعنی مطبوعات آغاز شد و با اختراع رایانه که شباهت زیادی به مغز انسان دارد به این نقطه رسید و از طریق توانایی های بالای این ابزار به نشر اطلاعات و تغییر افکار عمومی می پردازد.
 
وی با بیان اینکه تمام رسانه ها در خدمت سیاست هستند، گفت: اینترنت ابزاری برای نشر افکار افراد سیاسی شد و در عصر اینترنت مخاطب یک انسان ساده و منفعل نیست ، کاملا پویاست و می تواند پیام خود را در لحظه ابراز کند.
 
این روزنامه نگار، پیام در عصر حاضر را به عنوان یک رسانه معرفی کرد و گفت: هر تکنولوژی که در زمینه ارتباطات ایجاد می شود ابزاری در دست بشر است.بنابراین خود بشر تعیین می کند که این فناوری برای او مفید یا معضل باشد و خود فناوری مشکلی ایجاد نمی کند بلکه تفکر سیاسی آسیب زننده است.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.