لبه تکنولوژی

ربات ها پزشک ورزشکاران می شوند

منبع: مهر
با افزایش جراحت های ورزشی در جریان برگزاری مسابقات حساس و ضرورت دسترسی به پزشکان متخصص برای حل این مشکلات قرار است ربات ها برای غلبه بر این چالش به کار گرفته شوند.
بسیاری از قهرمانان ورزشی در جریان برگزاری رقابت های گروهی و به خصوص فوتبال با مشکلاتی مانند برخورد سر به یکدیگر، جراحت های جدی در پا و صورت و ... مواجه می شوند که تصمیم گیری در مورد نحوه معالجه آنها در صلاحیت پزشکان متخصص است.
 
با توجه به اینکه پزشکان همیشه و به سرعت برای حل این مشکلات در دسترس نیستند و با توجه به اهمیت فاکتور زمان در رسیدگی به این مشکلات ورزشی می توان از ربات ها برای معالجه دقیق و مطمئن سوانح یاد شده استفاده کرد و پزشکان می توانند با هدایت این ربات ها نقش موثری در این زمینه ایفا کنند.
 
محققان دانشگاه Texas Southwestern با همکاری کلینیک Mayo توانسته اند ربات پزشکی را طراحی کنند که از توانایی بالایی برای تشخیص صحیح عامل جراحات و تجویز روش درمانی برخوردار است.
 
برت وارگاس متخصص اعصاب با همکاری یک گروه متخصص این ربات را طراحی کرده اند و می گویند با همکاری پزشکان می توان این ربات ها را برای تشخیص درست عامل یک مشکل پزشکی به کار گرفت. ربات های یاد شده از قابلیت ارتباط تصویری با دیگر پزشکان متخصص هم برخوردارند.
 
این ربات ها با موفقیت در جریان برگزاری یک مسابقه فوتبال در دانشگاه آریزونای شمالی به کار گرفته شده اند و در ۱۱ مورد برای مداوای بازیکنان مجروح شده مورد استفاده قرار گرفته اند. انتظار می رود ربات های یادشده در آینده کاربردهای نظامی هم پیدا کنند و برای مداوای سربازان مجروح در صحنه های نبرد نیز به کار گرفته شوند. البته این ربات ها نه به تنهایی بلکه با حضور دستیارهای متخصص مورد استفاده قرار می گیرند.

​​