لبه تکنولوژی

خنک سازی رایانه با آب

منبع: مهر
رایانه ها و تلفنهای همراه آینده هیجان انگیزتر از تصورات می شوند. دانشمندان آنها را طوری طراحی می کنند که با قطرات آب خنک شوند.
پایگاه علمی – خبری ساینس الرت گزارش داد: اینکه بتوان سیستم یک رایانه یا تلفن همراهی را با استفاده از قطرات آب خنک نگاه داشت تحولی شاخص در یکی از کاربردی ترین مظاهر فناوری محسوب می شود.
 
آنچه که دانشمندان دانشگاه دوک انجام داده اند ابداع سیستم قطره ای جدیدی است که با استفاده از آن می توان تمامی سیستمهای الکترونیکی را خنک کرده و آنها را برای کار در سرعتهای بالا آماده نگاه داشت.
 
یک ویژگی شاخص این نوآوری در آن است که به طرزی هوشمندانه، نواحی داغ را شناسایی کرده و آنها را به طرز مؤثری خنک نگاه می کند.
 
دانشمندان دانشگاه دوک در این مسیر از طبیعت الهام گرفته اند. بالهای کوچک اما قدرتمند حشراتی نظیر ملخ و جیرجیرک قابلیت انتشار ریزقطرات آب را با سرعتی ماورای تصور دارد. حالا از همین سیستم طبیعی الهام گرفته شده تا بتوان انواع مدارات الکترونیکی را که در انبوهی از سیستمهای رایانه ای به کار گرفته می شوند خنک نگاه داشت.
 
دانشمندان با آگاهی از این واقعیت که تراشه های رایانه ای نباید داغ شوند – و دقیقا به همین دلیل است که از فن های خنک کننده در سیستمهای رایانه ای استفاده می شود – به فکر توسعه فناوری جالبی افتاده اند که طی آن از ریز حفره های حاوی بخار آب برای خنک سازی طیف گسترده ای از تجهیزات الکترونیکی، از تلفنهای همراه گرفته تا خودروهای برقی  استفاده می شود.

​​