تلفن همراه

وزیر ارتباطات: ارایه تماس صوتی تلگرام در ایران بسته به نظر اپراتورهاست

منبع: فناوران
وزیر ارتباطات با اعلام شرط راه اندازی مکالمه صوتی تلگرام در ایران، جایگزینی پیام رسان Wipsi با این اپلیکیشن را تکذیب کرد.
 
برقراری امکان تماس صوتی و رایگان تلگرام در چند روز اخیر بحث های زیادی راه انداخته و وزیر ارتباطات نیز گفته بود کمیته ای را برای بررسی این موضوع تشکیل داده است. از سوی دیگر محمود واعظی مدعی است تلگرام برای راه اندازی این امکان در ایران با مقامات ایرانی مذاکره کرده و اگر اپراتورهای ایرانی به این مار راضی نباشند، تماس صوتی تلگرام که در بسیاری از نقاط جهان برقرار شده و قرار است به زودی در آسیا نیز فعال شود، در ایران فعال نخواهد شد.
 
بر اساس گزارش ایرنا، واعظی روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت به خبرنگاران گفت: سیاست ما همواره این بوده تا خدماتی که مورد نیاز مردم است و لطمه ای هم به کار دیگران از نظر اقتصادی نمی زند، آزاد باشد.
 
وی ادامه داد: شبکه های مختلفی هم هست که این سرویس در آنها ارایه خواهد شد، اما به دلیل آنکه تلگرام تعدادکاربرانش در ایران قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست و استقبال زیادی از آن شده است، تلاش دارد این خدمت را در اختیار ایرانیان قرار دهد.
 
به گفته عضو کابینه دولت یازدهم، تلگرام نیز خود تلاش دارد این سرویس جدیدش را آرام آرام ارایه کند و براین اساس اپراتورهای ما نیز درحال بررسی این موضوع هستند.
 
وی ادامه داد: سرویس صوتی باید از طریق شبکه هایی که اپراتورها برای آنها سرمایه گذاری کرده اند، ارایه شود و اگر اپراتورها موافق چنین سرویسی نباشند که از طریق شبکه های آنها داده شود، ارایه آن با مشکل مواجه می شود.
 
عضوهیات دولت به توسعه ای که در نسل های سوم و چهارم تلفن همراه در کشور و در دوسال گذشته در شهرهای مختلف با سرمایه گذاری حدود18 تا 19 هزار میلیارد تومان انجام شده پرداخت و گفت: اپراتورها با توجه به اینکه شبکه های دیگر محدودیت دارند، بررسی می کنند که چگونه وضعیت اقتصادی آنها تحت تاثیر قرار می گیرد بنابراین اجازه داده ایم بررسی آنها به اتمام برسد.
 
واعظی افزود: همواره تلاش شده تصمیمی گرفته شود که هم مردم راضی باشند و هم اپراتورها. البته اگر اپراتوری درهر مقطعی به دلیل مسایل اقتصادی و نه سیاسی و بر اساس سرمایه گذاری که کرده نخواهد یکی ازاین شبکه ها روی شبکه اش صدا ارایه کند، این مساله مربوط به خود آنها است و ما نمی توانیم اجبار کنیم ولی به هرحال موضوع در حال بررسی است.
 
 تکذیب جایگزینی تلگرام با Wipsi
وزیر ارتباطات همچنین به موضوع جایگزین شدن یک اپلیکیشن با پیام رسان تلگرام واکنش نشان داد. در یکی دو هفته اخیر شایعات زیادی مبنی بر سرمایه گذاری پیام رسان Wipsi در ایران و حتی انتقال سرورهای این پیام رسان به داخل کشور شنیده شده است. براساس این شایعات، وزارت ارتباطات با مسوولان این پیام رسان مذاکرات موفقی را داشته و قرار است این اپلیکیشن را جایگزین تلگرام کند.
 
با این حال وزیر ارتباطات به این شایعه ها واکنش نشان داد و گفت: دردنیای امروز هیچ چیزی جایگزین چیز دیگر نمی شود همین الان هم در ایران و هم در بسیاری از کشورهای جهان انواع و اقسام شبکه های اجتماعی وجود دارد که با انواع و اقسام خدماتی که عرضه می کنند جای خود را باز می کنند.
واعظی ادامه داد: شبکه اجتماعیWipsi  نیز جایگاه خود را دارد و تلگرام هم جای خود را دارد و قرار نیست هیچ کدام جای دیگری را بگیرند.
 
براساس این گزارش ظاهرا Wipsi متعلق به شرکت SG Atlantic Limited است که دفتر مرکزی آن در هنگ کنگ قرار دارد. یکی از نکات  Wipsi این است که این پیام رسان زبان فراسی را به طور کامل پشتیبانی کرده و از این نظر از تلگرام جلوتر است. 
 
امکانات چت و گفتگوی این برنامه شامل ارسال عکس، پیام صوتی، ارسال لینک ویدئو به طور مستقیم از وب، موسیقی و همچنین عکس های از بین رونده و غیر قابل ذخیره (همچون اسنپ چت) است. علاوه بر این می توان به سبک وایبر موقعیت جغرافیایی برای طرف مقابل ارسال کرد و از استیکرها و اموجی های رایگان ویسپی در چت بهره برد.
 
یکی دیگر از ویژگی های اپلیکیشن Wipsi امکان دنبال کردن موضوعی گروه های مختلف است و به این ترتیب این اپلیکیشن را می توان ترکیبی از پیام رسان و شبکه اجتماعی دانست.
 
 واکنش سخنگوی دولت به محدودیت تلگرام
در حاشیه جلسه هیات دولت، وزیر ارتباطات تنها کسی نبود که به شایعه جایگزینی تلگرام واکنش نشان داد. همچنین براساس گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نیز در جمع خبرنگاران جایگزینی برخی شبکه های پیام رسان فارسی به جای تلگرام را تکذیب کرد و گفت: دولت قصد جایگزینی هیچ برنامه پیام رسانی را به جای تلگرام ندارد و دولت چنین قراری نداشته است.
 
نوبخت همچنین درباره موضع دولت در بازداشت برخی مدیران تلگرامی حامی دولت، گفت: این بازداشت ها موجب نگرانی دولت شد. نباید فضای رسانه ای امنیتی شود و خبرنگارانی که در چارچوب قانون در فضای اطلاع رسانی فعالیت می کنند احساس ناامنی کنند. دولت از این بازداشت ها نگران است و رییس جمهور دستور پیگیری به وزیر کشور داد و این گزارش در دست انجام است، اما آماده نشده است.

​​