فناوری اطلاعات

سالن اشتغال، پدیده جدید الکامپ بیست و سوم

منبع: ایسنا
بیست و سومین نمایشگاه الکامپ با معرفی سالن اشتغال و برگزاری مسابقات بازی‌های رایانه‌ای در کنار سالن‌های الکام­‌استارز، الکام‌­گیمز و همین‌طور مشارکت شرکت‌های فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در فصل تابستان و با اختصاص کل فضای نمایشگاهی به آن برگزار می‌شود.
 
نشست خبری الکامپ بیست و سوم با حضور ناصر علی سعادت رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، باقر بحری مسئول کمیته اجرایی الکامپ و آزاد معروفی عضو کمیته اجرایی برگزار شد. در این نشست گزارشی از آخرین وضعیت پیش ثبت‌نام شرکت‌های متقاضی و اعلام طرح‌های جدید برای الکامپ بیست و سوم به اصحاب رسانه ارائه شد.
 
در ابتدای نشست رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با ابراز خرسندی از تحقق دو خواسته اساسی صنف، گفت: موفق شدیم طی سه سال به مطالبات چندین ساله صنف از نمایشگاه الکامپ دست پیدا کنیم. تغییر زمان برگزاری نمایشگاه از فصل زمستان به تابستان و اختصاص کل فضای نمایشگاهی به الکامپ از مطالبات دیرینه صنف ICT بود که به آن دست‌یافتیم. بااین‌حال فاصله برگزاری دو دوره نمایشگاه کم شده است که یک‌بار باید این سختی را تحمل‌کنیم تا از این پس الکامپ طبق روال برگزار شود.
 
او با اشاره به مزیت‌های تغییر زمان برگزاری الکامپ از زمستان به تابستان، گفت: بهره‌مندی از فضاهای بیرونی نمایشگاه بدون نگرانی از بارش برف و باران و همین‌طور کنترل ترافیک در زمان برگزاری نمایشگاه که یکی از دغدغه‌های الکامپ گذشته بود با تغییر زمان به فصل تابستان و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها رفع می‌شود. سال گذشته با همکاری پلیس راهبر موفق شدیم بازدید از نمایشگاه و همین‌طور ترافیک اطراف آن را باوجود مشکلات فراوان مدیریت کنیم.
 
استقبال از الکامپ در مرحله پیش ثبت‌نام
سعادت سپس به ارائه آماری از وضعیت پیش ثبت‌نام‌ها پرداخت و گفت: تاکنون بیش از ۶۱۱ مجموعه در مرحله پیش ثبت‌نام الکامپ بیست و سوم تقاضای خود را اعلام کردند که در مجموع با احتساب فضاهای داخلی و بیرونی ۶۳ هزار متر به ثبت رسیده است که از این مقدار ۵۸ هزار متر ریالی است و پنج هزار و ۳۰۰ متر تقاضای ارزی داده شده علاوه برآن ۸ هزار متر فضای بیرونی پیش ثبت‌نام شده است.
 
سعادت افزود: باید توجه داشت که این آمار بدون در نظر گرفتن سالن الکام­استارز، سالن اشتغال، الکام­گیمز، بخش بین‌الملل و دولت الکترونیک است.
 
او با ابراز خوشحالی از اینکه امسال ۴۰ هزار متر فضای مفید نمایشگاهی در اختیار داریم، گفت: با فرصت ایجادشده در الکامپ بیست و سوم می‌توانیم متراژ درخواستی شرکت‌ها را بدون هیچ‌گونه کاهشی در اختیارشان قرار دهیم.
 
سالن اشتغال پدیده الکامپ بیست و سوم
سعادت با تاکید بر اینکه نمایشگاه الکامپ را فرصتی برای حل مشکلات صنعت و ایجاد فضای توسعه اقتصادی میدانیم، افزود: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برگزاری نمایشگاه را ابزاری برای رسیدن به اهداف صنفی می‌داند و به همین دلیل در تکمیل زنجیره کارآفرینی که در سال­های گذشته با حمایت از استارتاپ­ها آغاز کردیم امسال سالن اشتغال (HR Market) را راه‌اندازی می‌کنیم.
 
بحری نیز در ادامه با اشاره به نام‌گذاری امسال به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گفت: اشتغال مسئله مهمی در دنیا و همین‌طور ایران است در سالن اشتغال در الکامپ علاوه بر اشتغال بر مقوله نیروی انسانی نیز تاکید داریم.
 
سعادت نیز در تکمیل این موارد یادآور شد: در دو دوره الکامپ گذشته از استارتاپ­ها حمایت کردیم و امیدواریم موفق به توسعه کسب‌وکار خود شده باشند که در این صورت به‌عنوان کارآفرین به نیروی انسانی کارآمد نیاز خواهند داشت که در این راستا سالن اشتغال را برای پیوند جویندگان کار با شرکت‌های جویای نیروی انسانی برپا می‌سازیم تا این حلقه از زنجیره صنعت نیز مهیا شود.
 
برگزاری مسابقات بازی‌های رایانه‌ای
سعادت با اشاره به اینکه سال گذشته شرکت‌های تولیدکننده بازی‌های رایانه‌ای با عنوان الکام­‌گیمز به الکامپ آمدند، افزود: امسال علاوه بر اینکه این طرح را ادامه می‌دهیم، بخش مسابقات بازی‌های رایانه‌ای در سطح ملی  را نیز برای اولین بار در الکامپ خواهیم داشت. فینال این مسابقات در یک سالن اختصاصی طی چهار روز در الکامپ برگزار می‌شود و به این ترتیب گیمرها و مخاطبان بازی‌های رایانه‌ای هم به الکامپ بیایند.
 
آغاز پیش ثبت‌نام الکام­‌استارز از ۲۶ اردیبهشت‌ماه
سعادت در ادامه به سالن الکام­‌استارز اشاره کرد و افزود: اقداماتی که در سال­های پیش انجام شده امسال توسعه‌یافته و با کیفیت بهتری به الکامپ می‌آیند. سالن الکام­استارز هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی رشد خواهد داشت. در الکامپ بیست و یکم ۸۰ استارتاپ با حمایت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به الکامپ آمدند در الکامپ بیست و دوم نیز ۲۵۰ استارتاپ آمدند. امسال نیز بدون تردید سالنی بزرگ‌تر، با امکانات و کیفیت بهتر در اختیار الکام‌استارز قرار خواهد گرفت.
 
رئیس سازمان در ادامه از آغاز پیش ثبت‌نام کسب‌وکارهای نوپا در نمایشگاه الکامپ بیست و سوم خبر داد و گفت: سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه استارتاپ­ها می‌توانند از طریق سایت elecomstars.irannsr.org  اقدام به پیش ثبت‌نام کنند.
 
الکامپ بیست و سوم رویداد محور می‌شود
در ادامه نشست مسئول کمیته اجرایی الکامپ بیست و سوم با تاکید بر اینکه باید الکامپ را از یک نمایشگاه سنتی به‌سوی نمایشگاهی رویداد محور سوق دهیم، گفت: از جمله برنامه‌هایی که به‌صورت نمادین در این دوره از نمایشگاه برگزار می‌شود شامل برگزاری کنفرانس­های تخصصی با حضور صاحب­نظران بین‌المللی، برگزاری مسابقات دو میدانی، دو کیلومتر و پنج کیلومتر و مسابقات با ویلچر خواهد بود.
 
سعادت در ادامه افزود: تقسیم‌بندی موضوعی نمایشگاه را همچنان ادامه می‌دهیم بااین‌وجود اجباری نیست و شرکت‌ها در صورت تمایل می‌توانند خارج از تقسیم‌­بندی­‌های موضوعی در هر بخشی از نمایشگاه حضورداشته باشند. رعایت این نکته هم بازدیدکنندگان و هم غرفه داران را قادر می‌سازد در سالن‌های مرتبط با تخصص خودشان حضورداشته باشند.
 
بحری به راه‌اندازی بخشی با عنوان الکام­شاپر اشاره کرد و افزود: باوجودیکه فروش محصول و خدمات در فضای نمایشگاهی با محدودیت‌هایی مواجه است. در حال پیگیری هستیم تا بخش شرقی نمایشگاه را به الکام‌­شاپر اختصاص بدهیم تا فعالان حوزه سخت‌افزار نیز انگیزه بیشتری برای حضور در الکامپ داشته باشند.
 
بخش بین‌الملل الکامپ بیست و سوم
مسئول کمیته اجرایی الکامپ سپس به تقویت بخش بین‌الملل اشاره کرد و افزود: سال گذشته تجربه موفق همکاری با نمایشگاه سبیت را داشتیم که منجر به همکاری دوجانبه میان دو نمایشگاه الکامپ و سبیت شد. علاوه بر آن ۱۰ استارتاپ برتر الکام­استارز۹۵ به‌عنوان نمایندگان ایران به این نمایشگاه رفتند. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز در سبیت حضور یافت و طی مدت برگزاری نمایشگاه جلسات مفیدی با نمایندگان کشورهای مختلف داشتیم. در حال حاضر نیز قرارداد همکاری از سوی برگزارکننده نمایشگاه سبیت ارسال شده و در حال بررسی مفاد آن در سازمان هستیم.
 
او افزود: با این وجود به دلیل تغییر زمان برگزاری و فاصله زمانی اندک میان دو دوره نمایشگاه الکامپ، فرصت برنامه‌ریزی و هماهنگی که برای حضور شرکت‌های خارجی بسیار حائز اهمیت است را امسال نداریم. به همین دلیل از هم‌اکنون برای الکامپ سال آینده برنامه‌ریزی می‌کنیم تا شرایط حضور آن‌ها را برای الکامپ بیست و چهارم فراهم سازیم.

​​