فناوری اطلاعات

مهری خبر داد: آمادگی ایران برای برگزاری دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه/ نفوذ ایران در تصمیم گیری های بین المللی در حوزه پست

منبع: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برگزاری دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه( APPU )، پس از 17 سال و با حضور 32 کشور در تهران خبر داد و گفت: ریاست کنگره 2017 برعهده ایران است.
 
حسین مهری مدیرعامل شرکت ملی پست ایران در نشست خبری دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه ( APPU ) با اشاره به تشکیل اتحادیه جهانی پست در سال 1874 با 22 کشور ، گفت : ایران بعد از 3 سال به این اتحادیه پیوست.
 
192 کشور عضو این اتحادیه هستند
 
معاون وزیر ارتباطات اظهار کرد: در حال حاضر 192 پست عضو این اتحادیه هستند که کنگره بالاترین مرجع تصمیم گیری در این اتحادیه است؛  آخرین بار در سال 2016 در استانبول ترکیه برگزار شد و ایران هم در این کنگره بعد از 12 به عنوان عضو شورای راهبری اتحادیه پذیرفته شد.
 
وی درباره نقش اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه ( APPU)یادآور شد: این اتحادیه بزرگ ترین اتحادیه منطقه ‏ای در سطح آسیا و اقیانوسیه و مهم ترین مجمع تصمیم ‏گیری درخصوص توسعه و بهبود امور پستی در منطقه است.
 
 12 تا 15 تیر هتل المپیک تهران میزبان APPU
 
 مدیرعامل شرکت ملی پست ایران ، افزود: براساس هماهنگی های به عمل آمده کنگره 2017 اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه با هدف تبیین و بررسی سیاست های منطقه ای در حوزه پستی و تبادل تجربیات و توسعه همکاری های بین المللی، به میزبانی کشورمان، طی روزهای 12 لغایت 15 تیرماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.
 
وی با بیان این که در حال حاضر 32 کشور در این اتحادیه عضویت دارند افزود: علاوه بر ایران افغانستان، اندونزی، بنگلادش، بوتان، برونئی‌دارالسلام، پاکستان، تایلند، چین، ژاپن، سنگاپور، سری‌لانکا، فیلیپین، کره جنوبی، گینه نو پاپوازی، لائوس، مالزی، مالدیو، نپال، نائورو، نیوزیلند، ویتنام، هندوستان، کامبوج، فیجی، میانمار، جزایر سلیمان، مغولستان، وانوآتو، تونگا و ساموآ اعضای این اتحادیه را تشکیل می دهند.
 
رییس هیات مدیره شرکت ملی پست ایران کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را عالی ترین نهاد این اتحادیه اعلام کرد و افزود : کنگره هر چهار سال یک بار با حضور تمامی اعضای این اتحادیه برگزار می ‏شود و در هر کنگره با تشکیل کمیته ‏های مختلف به مسایل و موضوعات راهبردی اتحادیه پرداخته می شود.
 
 میزبانی ایرانی پس از 17 سال/ ثبت نام 150نفر
 
وی با اشاره به این که کشور ایران پس از 17 سال دوباره میزبانی برگزاری کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را برعهده گرفته است؛ اظهار داشت: آمادگی پست ایران برای برگزاری این مهم طی یازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه در هندوستان در سال 2013، به‌ اطلاع کشورهای عضو و دبیرخانه اتحادیه پستی آسیا واقیانوسیه رسید و رسماً مورد تصویب کنگره قرار گرفت.
 
مهندس مهری از ثبت نام 150 نفر برای شرکت در این کنگره خبر داد و افزود: این کنگره در سطح وزرا، معاونین وزیر، مدیران عامل و سفرای کشورها برگزار می شود و دبیر کل اتحادیه پستی جهانی، معاون وی و همچنین رییس شورای راهبری اتحادیه نیز در این کنگره حضور دارند.
 
 ترکیه، سوییس و فرانسه ناظر بر کنگره  APPU
 
وی به حضور کشورهای ترکیه، سوییس و فرانسه به عنوان ناظر در این کنگره اشاره کرد و درباره رویکردهای پست ایران در این اجلاس ، گفت: توسعه همکاری های پستی به منظور توسعه امور پستی در منطقه و همچنین پی گیری و دنبال سازی راهبردهای اتحادیه از مهم ترین اهداف مهم کنگره 2017 به شمار می رود.
 
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، تشکیل کمیته های تخصصی را از دیگر برنامه های کنگره معرفی و عنوان کرد: توسعه سرویس های الکترونیکی، تجارت الکترونیک مرزی و فرامرزی، توسعه سرویس های مالی (IFS,International Financial Services)، توسعه پایدار و دغدغه زیست محیطی و امضای تفاهم نامه با برخی کشورها از جمله کره جنوبی در این کنگره از دیگر برنامه های این کنگره 4 روزه است.
 
وی با ذکر این مطلب که این کنگره  با همکاری مشترک شرکت ملی پست و پست بانک برگزار می شود، اظهار داشت: این دو بخش در این اجلاس گزارشی از فعالیت های مهم خود را ارایه می دهند.
 
 بررسی توسعه همکاری های آموزشی با APPU با استفاده از ظرفیت های دانشکده پست و مخابرات
 
 رییس هیات مدیره شرکت ملی پست ایران با اشاره به اینکه یکی از اهداف این کنگره تبادل تجربیات کشور ها در این حوزه است، افزود: طرح کلان  GNAFبرای کشورهای عضو با هدف صدور دانش فنی ایران در این کنگره معرفی و همچنین توسعه همکاری های آموزشی با APPUبا استفاده از ظرفیت های دانشکده پست و مخابرات بررسی می شود.
 
وی افزود: براساس هماهنگی های به عمل آمده کنگره 2017 اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه با هدف تبیین و بررسی سیاست های منطقه ای در حوزه پستی و تبادل تجربیات و توسعه همکاری های بین المللی به میزبانی کشورمان، طی روزهای 12 لغایت 15 تیرماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.
 
 مهندس مهری با اشاره به اینکه میزبانی دوازدهمین کنگره اتحادیه آسیا و اقیانوسیه پستی یکی از دستاوردهای برجام است، تاکید کرد : اتحادیه جهانی پست یکی از آژانس های تحصصی زیر مجموعه سازمان ملل است و طبیعی است که اگر کشوری توسط سازمان ملل تحریم شده باشد نمی تواند میزبان کنگره های بین المللی باشد.
 
بهره‌برداری از پتانسیل‌های منطقه در زمینه خدمات، تسهیلات و تجهیزات پستی
 
 وی برگزاری این‌گونه نشست‌ها را در سطح منطقه ای و بین المللی بسیار مهم و استراتژیک تلقی و عنوان کرد: چنین مجامعی از یک سو فرصتی برای توسعه و بهبود همکاری‌ها و روابط پستی با کشورهای عضو در منطقه، بهره‌برداری از پتانسیل‌های منطقه در زمینه خدمات، تسهیلات و تجهیزات پستی، صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه در راستای درآمدزایی را ایجاد خواهد کرد؛
 
رییس هیات مدیره شرکت ملی پست ایران تصریح کرد: از طرفی دیگر با نزدیک‌تر شدن مواضع کشورهای منطقه می‌توان در محافل جهانی نظیر اتحادیه پستی جهانی نفوذ و اثرگذاری در تصمیم‌گیری‌ها را با در نظر گرفتن منافع کشورهای منطقه افزایش داد.
 
وی درخصوص دستاوردهای کنگره 2017 برای پست ایران تاکید کرد: میزبانی دوازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه از سوی پست کشورمان و حضور فعال و نقش‌آفرینی در این اتحادیه علاوه بر کسب مزیت‌های پستی، جایگاه و وجهه جمهوری اسلامی ایران را در سطح منطقه آسیا  و اقیانوسیه ارتقا می دهد.
 
 یکی از موضوعات این کنگره پست مالی است
 
مدیر عامل شرکت ملی پست ایران با اشاره به این که  ریاست کنگره 2017 برعهده ایران است ، افزود : به دنبال برگزاری این کنگره ، جمهوری اسلامی ایران ریاست شورای اجرایی را به‌ مدت 4 سال تا کنگره آتی که در کشور تایلند برگزار می شود بر عهده می گیرد .
 
وی اظهار امیدواری کرد: پست ایران با میزبانی بهینه این اجلاس بتواند زمینه لازم برای توسعه همکاری‌های پستی میان کشورهای عضو و ایجاد فضای هم‌اندیشی و تعامل میان متخصصان پستی در سطح منطقه را فراهم کند و نام کشورمان در عرصه پستی بار دیگر خوش بدرخشد.
 
مهندس مهری با اشاره به اینکه یکی از موضوعات این کنگره پست مالی است ، افزود : پست بانک ایران به عنوان بانک عامل برای اجرای سرویس بین المللی IFS  که یک سرویس تبادل حوالجات است ، به اتحادیه جهانی پست معرفی شده است که در این کنگره با انجام توافقات دو جانبه و چند جانبه میزان حد اعتباری این تبادلات را با کشورهای عضو اتحادیه مشخص می کند.
 
امکان تبادل حوالجات با 170 کشور دنیا از طریق نرم افزار IFS  
 
 وی با بیان اینکه نرم افزار IFS  به تازگی توسط پست بانک نصب شده و درحال طی مراحل آزمایش خود است، افزود : به وسیله این نرم افزار امکان تبادل حوالجات با 170 کشور دنیا ایجاد می شود و با این کار خیلی از مشکلات مربوط به حوالجات خارجی مرتفع شده و باعث رونق درحوزه تجارت الکترونیک می شود.

​​