فناوری اطلاعات

با چهار تکنولوژی برتر پرداخت در ۱۰ سال آینده آشنا شوید

منبع: راه پرداخت
در یک نظرسنجی مشخص شده است که از بین هر هزار آمریکایی، ۸۰ درصد آن‌ها از تکنولوژی‌های پرداخت مانند حسگر اثرانگشت، تشخیص چهره، اسکن عنبیه چشم و تشخیص صدا و درکنارش از ارزهایی مانند بیت‌کوین، حمایت و پشتیبانی می‌کنند.
 
درحال حاضر، پرداخت‌های الکترونیکی موضوع بسیار عادی و جاافتاده‌ای میان جوامع محسوب می‌شود و سرعت و رفاه و آسایشی که این نوع پرداخت‌ها و تراکنش‌های غیرکاغذی برای مردم داشته است، موجب شد تا علاقه افراد به دیگر شیوه‌ها و روش‌های پیچیده پرداخت الکترونیک هم روزبه‌روز بیشتر شود.
 
پاسخ‌کنندگان در این نظرسنجی هیچ‌کدام هیچ علاقه‌ای به چک‌های کاغذی سنتی نداشتند، درحالیکه یک سوم این افراد معتقدند که چک‌های کاغذی تا ۵ سال آینده از بین می‍روند و ۸۳ درصد افراد هم بر این باورند که تا بیست سال آینده هیچ اثری از این چک‌ها نخواهد بود.
 
همچنین ۱۱ درصد آمریکایی‌های شرکت‌کننده بر این باورند که شرکت‌ها همچنان صورت‌حساب‌هایشان را به‌صورت سنتی و دستی برای مشتریانشان ارسال می‌کنند درحالی‌که ۵۴ درصد این افراد، شیوه الکترونیک را جایگزین شیوه سنتی می‌دانند.
 
یک آینده موبایلی و مبتنی بر اپلیکیشن، چیزی است که کاملا در ذهن افراد جاخوش کرده است. ۵۲ درصد افراد شرکت‌کننده نظرشان بر این است که انجام پرداخت میان شرکت‌ها و مشتریان از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی انجام خواهد شد.
 
ظهور تکنولوژی‌های پرداخت
ارزهای آینده و تکنولوژی‌های پرداخت، به خصوص تکنولوژی‌های بیومتریک، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و این نظرسنجی، دقیقا آمار و ارقام جالب و مناسبی درآورده است:
 
سنسور اثرانگشت
نیمی از آمریکایی‌ها بر این باورند که تکنولوژی اثر انگشت برای احراز هویت پرداخت و دریافت وجه در ۱۰ سال آینده استفاده خواهد شد.
 
تشخیص چهره
۳۵ درصد افراد، تشخیص چهره را کلیدی‌ترین فناوری تشخیص هویت در انجام پرداخت در ۱۰ سال آینده می‌دانند و ۳۲ درصد آمریکایی‌ها هم برای انجام یک پرداخت الکترونیک امن و مطمئن، به فناوری تشخیص چهره اعتماد می‌کنند.
 
اسکن عنبیه چشم و تشخیص صدا
این روش‌های بیومتریک پیشرفته، توجهات بسیاری را به خود جلب کرده‌اند به طوری‌که ۳۱ درصد افراد بر این باورند که اسکن عنبیه چشم، تکنولوژی مورداعتمادی برای انجام پرداخت‌هایشان است و ۱۸ درصد هم اعلام کردند که تا سال ۲۰۲۷، از فناوری تشخیص صدا برای انجام پرداخت‌هایشان استفاده خواهند کرد.
 
کاملا واضح و مبرهن است که مشتریان هیچ ترسی دربرابر تکنولوژی‌های جدید ندارند و از این تکنولوژی‌ها برای انجام تراکنش‌های امن، بدون اصطکاک و ساده‌تر، با آغوش باز استقبال می‌کنند.
 
واکنش‌ها نسبت به ارزهایی مانند بیت‌کوین هم کاملا مثبت بوده است و ۲۱ درصد مصرف‌کنندگان، تا ۱۰ سال آینده ببیت‌کوین را به چشم یک ارز کاملا مورد اعتماد خواهند دید.
 
مکس الیسکو (Max Eliscu) مدیرعامل Viewpost می‌گوید:
 
«مردم بیش از پیش به‌دنبال پرداخت‌های راحت‌تر و بدون اصطکاک هستند. چک و صورت‌حساب‌های کاغذی کم‌کم دارند از دور خارج می‌شوند و نوبت به صورت‌حساب‌ها و پرداخت‌های دیجیتالی است. آینده صنعت پرداخت بستگی زیادی به بهره‌برداری از نوآوری مانند استفاده از بیومتریک، یکپارچه‌سازی داده‌ها و تنوع در روش‌های پرداخت دارد که برای امکان ایجاد سرعت، سادگی و امنیت در تراکنش‌ها به‌کار گرفته می‌شوند.»

​​