فناوری اطلاعات

جهانگرد: توسعه میزبانی محتوا و ورود اپراتورهای مجازی از دستاوردهای شبکه ملی اطلاعات است

 
معاون وزیر ارتباطات در آیین افتتاح فاز سوم شبکه ملی اطلاعات گفت : توسعه ظرفیت میزبانی محتوا و خدمات داخلی ، ایجاد زیر ساخت های ارتباطی IOT ، توسعه شبکه های شهری توسط اپراتورهای خصوصی و ورود اپراتورهای مجازی  از دیگر دستاوردهای شبکه ملی اطلاعات است.
 
 
مهندس نصرالله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح فاز سوم شبکه ملی اطلاعات در نمایشگاه الکامپ با اشاره به اینکه راه اندازی این شبکه در قوانین چهارم و پنجم توسعه و مصوبه شورای عالی فضای مجازی الزام شده بود ، افزود : شبکه ملی اطلاعات به عنوان یک شبکه مستقل ، با امکان عرضه خدمات و محتوا با سرعت بالا و امن طراحی شده است.
 
وی با بیان اینکه در فاز نخست و دوم این شبکه ، مرحله شکل گیری ساختار شبکه ملی اطلاعات انجام شد ، تاکید کرد: در سال های  گذشته 90 درصد ترافیک به خارج بوده است  که امسال به 60 درصد رسیده است و با افزایش هاست ها در کشور ،تبادل ترافیک داخل بیشتر می شود  و می توانیم به استاندارد جهانی 70 به 30 برسیم.
 
 جهانگرد با اشاره به اینکه در سال 92 حدود 3.5 میلیون پورت اینترنت ثابت پر سرعت وجود داشت ، خاطر نشان کرد : ظرفیت شبکه اصلی کشور به 10 هزار گیگ در حال حاضر رسیده است.
 
وی از ارتقای زبان فارسی از رتبه چهاردهم به نهم در سایت های غیر انگلیسی خبر داد و تاکید کرد : از 0.6 دهم حجم زبان فارسی هم اکنون به 1.6 دهم ارتقا داشته ایم.
 
جهانگرد به افزایش سرعت در شبکه ملی اطلاعات در شبکه های ارتباطی ثابت و همراه اشاره کرد و گفت :سرعت در شبکه همراه کشور به 10 مگ و در ثابت به 25 مگ افزایش یافت است که در برنامه داریم این سرعت به 100 مگ در شبکه ثابت ارتقا یابد. 
 
 معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، اجرای تفکیک ترافیک داخل از خارج ، اعمال تعرفه نیم بها و تحول در دسترسی پهن باند ثابت را از دستاورد های شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت : توسعه ظرفیت میزبانی محتوا و خدمات داخلی ، ایجاد زیر ساخت های ارتباطی IOT ، توسعه شبکه های شهری توسط اپراتورهای خصوصی و ورود اپراتورهای مجازی  از دیگر دستاوردهای شبکه ملی اطلاعات بوده است.
 
وی در پایان سخنان خود به چالش های پیش روی شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و تصریح داشت : تمرکز بیش از اندازه اپراتورها در تهران ، ایجاد مراکز داده بزرگتر ، تکمیل شبکه های درون استانی و توسعه دسترسی پهن باند در روستاها از چالش های پیش روی ما در این زمینه است که در حال برطرف کردن آنها هستیم.

​​