فناوری اطلاعات

تجهیز دولت الکترونیک به پرداخت موبایلی تا پایان شهریورماه

منبع: ایسنا
رئیس سازمان فناوری اطلاعات شبکه ملی اطلاعات ضمن اعلام تجهیز دولت الکترونیک به پرداخت موبایلی تا پایان شهریورماه، گفت: «قصد داریم شرایطی را فراهم کنیم که کاربران بتوانند با احراز هویت از طریق حساب بانکی خود پرداخت‌های مبلغ پایین را بدون اتصال لحظه‌ای به سیستم بانکی انجام دهند»
 
نصرالله جهانگرد با بیان اینکه در توسعه فناوری اطلاعات در کشور، رسانه حلقه تکمیلی است، گفت: «امروز پس از یک دوره چهار ساله، چهار مأموریت که پیش روی ما بود را به نقطه بهره‌برداری رساندیم. اولین مأموریت نیز شبکه ملی اطلاعات بود. درحالی‌که در سال ۱۳۹۲ در کشور معضل دسترسی به دیتا داشتیم اما اکنون وجود محیط انتقال دیتا با سرعت خوب جزو حقوق مردم و کسب‌وکارها شده است.»
 
او همچنین دولت الکترونیک را اولویت دیگر سازمان دانست و بیان کرد: «موضوع دولت الکترونیک در دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات موردتوجه بود. ابتدا باید پروژه‌های زیربنایی انجام می‌شد که اکنون به اتمام رسیده که به معنای آغاز سرویس‌هاست.»
 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات در ادامه با بیان اینکه نسخه موبایلی این خدمات فراهم شده، افزود: «سرویس دولت همراه روی بستر دولت الکترونیک است. دستگاه‌هایی که نسخه موبایلی خود را کامل کردند کم نیستند اما به تدریج این کار تکمیل می‌شود.»
 
مذاکره با نظام بانکی برای پرداخت موبایلی
جهانگرد همچنین با بیان اینکه با نظام بانکی مذاکراتی آغاز کرده‌ایم که پرداخت‌ها نیز روی این محیط موبایلی انجام شود، اظهار کرد: «در حال حاضر پرداخت‌های الکترونیک برای خدمات دولت ازنظر استناد مالی موردقبول است و اجازه می‌دهد پرداخت خدمات دولت به‌صورت الکترونیکی انجام شود. اکنون از سمت مردم موضوع دسترسی، مبادله دیتا و پرداخت و از سمت دولت آمادگی برای انجام پاسخگویی و ارائه خدمات و صنعت پرداخت فراهم شده است.»
 
او با اشاره به دشوار بودن مسائل حقوقی پرداخت موبایلی بیان کرد: «به دلیل نظام‌های حقوقی این کار دشوار بود. اکنون با کمک نظام اداری-استخدامی و دستگاه‌ها این امکان فراهم شده است. امیدواریم تا پایان سال بخش اعظمی از این خدمات را روی موبایل داشته باشیم.»
 
دولت همراه ۲۷ سرویس فعال دارد
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به بستر دولت همراه اظهار کرد: «دولت همراه اکنون ۲۷ سرویس فعال دارد و تا روز شنبه نیز ۳۶ خدمت برای مردم قابل وصول است و هر هفته به آن افزوده می‌شود.»
 
جهانگرد با اشاره به حمایت از کسب‌وکارهای نوپا بیان کرد: «تسهیلات در حوزه اقتصاد دیجیتال، ایجاد محیط حامی است و اقتصاد آن گردش کالا، خدمات و پول است. در حال حاضر در بخش مالی و مبادله پول همه‌چیز حل شده و انجام معاملات توسط شرکت‌های فین تک و کسب‌وکارهای نوپا بر بستر نظام پولی ایران تسهیل شده است.»
 
پرداخت موبایلی تا پایان شهریور
او خاطرنشان کرد: «اقدامی که به دنبال آن هستیم، پرداخت روی گوشی‌های موبایل است و برنامه داریم تا پایان شهریور هر نوع پرداخت از طریق موبایل فراهم شود. همچنین قصد داریم شرایطی را فراهم کنیم که کاربران بتوانند با احراز هویت از طریق حساب بانکی خود پرداخت‌های مبلغ پایین را بدون اتصال لحظه‌ای به سیستم بانکی انجام دهند.»

​​