تلفن همراه

اپل:به خاطر تحریم‌های ایران اَپ‌های ایرانی را حذف میکنم/وزیر جدید ارتباطات:پاسخ اپل دقیق نیست،از طریق وزارت خارجه هم پیگیریم

شرکت اپل اعلام کرده است که در راستای انجام قوانین مربوط به تحریم‌های ایران، اپ استور این شرکت نمی‌تواند برنامه‌های ایران را در خود جای دهد.
 
57410394.jpg
شرکت اپل در پیغامی به برخی شرکت‌های برنامه‌نویس ایران اعلام کرد: در راستای قوانین تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اَپ استور اَپل نمی‌تواند برنامه‌های ایران مربوط به گوشی‌های آیفون را در خود جای دهد یا اقدام به توزیع آنها کند. هم‌چنین این شرکت اعلام کرد که نمی‌تواند با برنامه‌نویسان ایرانی داد و ستد داشته باشد.
 
پیش‌تر نیز در روز پنج‌شنبه اپل برخی برنامه‌های ایرانی مثل اسنپ و برنامه‌های سفارش غذا و خرید آنلاین ایرانی را از اپ استور خود حذف کرد.
 
تام نئومایر، سخنگوی این شرکت در گفت‌وگو با نیویورک تایمز صحت این پیام را تایید کرد، اما اظهارنظری در این‌باره انجام نداد.
 
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات نیز اعلام کرده است که هم اکنون 11 درصد از سهم گوشی‌های بازار مربوط به اپل است، احترام به حقوق مصرف‌کننده یک اصل است که اپل رعایت نکرده و حذف اپ‌ها را پیگیری حقوقی می‌کنیم.
 
بلافاصله بعد از انتشار این پاسخ از سوی اپل، وزیر جدید ارتباطات به ادعای اپل واکنش نشان داد و آن را غیر دقیق اعلام کرد.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، محمد جواد آذری جهرمی در توییتر خود نوشت: ‏اپ های حذف شده ای هستند که تبادلات مالی نیز نداشته اند، برخی از آنها به خاطر موضوعات تحریم در کشوری غیر از ایران ثبت شده اند.
 
وی تصریح کرد: ‏پاسخ اپل به نیویورک تایمز در خصوص عدم میزبانی از اپهای کشورهای تحریم شده دقیق نیست.
 
از سوی دیگر، وزیر ارتباطات روز گذشته و در جریان افتتاح پروژه های فناوری اطلاعات و ارتباطات در مشهد مقدس از تماس و پیگیری این موضوع از طریق وزیر امور خارجه خبر داد. 

​​