فناوری اطلاعات

ضرورت مقررات زدایی و مقررات گذاری توأمان در اینترنت اشیاء

منبع: نشریه الکترونیک ترند
چندی پیش معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری در نشستی آنلاین با فعالین حوزه IoT اظهار کرده بود: بحث خدمات اینترنت اشیاء و الزام اعطای پروانه جدید دراین‌باره، موضوع تصمیم‌گیری آتی این سازمان است.
 
عباسی بر حل چالش‌های بین بخشی از طریق استفاده از ظرفیت شورای عالی فضای مجازی و  هیئت دولت جهت هماهنگی بین دستگاه‌های مرتبط تاکید کرده بود.
 
در همین رابطه معاون وزیر ارتباطات در مصاحبه امروز خود، با اشاره به سطوح فعالیت درزمینه اینترنت اشیا به مبحث مقررات گذاری در این حوزه تأکید کرد: “در موارد محدود استفاده از اینترنت اشیاء باید برای کمک به کسب‌وکارها، مقررات‌زدایی شود و در مقابل در حوزه‌های حیاتی که داده‌های کلان کشور هستند، باید مقررات‌گذاری اتفاق بیفتد.”
 
امیرحسین دوایی با اشاره به سطوح فعالیت در زمینه اینترنت اشیا بیان کرد: یکی از کاربردهای اینترنت اشیاء می‌تواند در کاربردهای محلی و محدود و مخاطبان کم باشد و تجربه شده تا چالش‌های آن مشخص شود. بخشی از کارها به زیرساخت‌های حیاتی کشور مثل برق و آب و مسائل دیگر در ترافیک و ردیابی افراد برمی‌گردد که مسائل حساس‌تری است.
 
به گفته وی سیاست وزارت ارتباطات احتمالا این خواهد بود که برای موارد حساس‌تر، مجوزهای خاص صادر ‌کند. ممکن است به همین اپراتورهای موجود اجازه فعالیت ‌دهد، در ازای اینکه از آنها استانداردهایی را بخواهد و تکالیفی را حکم کند که به حفظ حریم خصوصی افراد و حفظ داده‌های ملی برمی‌گردد.
 
معاون وزیر ارتباطات معتقد است در موارد محدود استفاده از اینترنت اشیاء باید برای کمک به کسب‌وکارها، مقررات‌زدایی شود و در مقابل در حوزه‌های حیاتی که داده‌های کلان کشور هستند، باید مقررات‌گذاری اتفاق بیفتد.
 
مساله رسیدگی به وضعیت مقررات‌گذاری در حوزه اینترنت اشیا به وزارت ارتباطات، شورای عالی فضای مجازی و مجلس شورای اسلامی مربوط است، در موارد کوچک‌ استفاده از اینترنت اشیا و آنهایی که محدود هستند، سعی بر این است که مقررات‌زدایی شود تا کسب‌وکارها راه بیفتد. در مقابل در حوزه‌های حیاتی حتما باید مقررات‌گذاری شود، زیرا موضوع داده‌های کلان و حیاتی کشور مطرح است.
 
داده‌های حیاتی مانند اطلاعات آب، برق، گاز، زیرساخت‌های پدافند غیرعامل از مسائلی است که اینترنت اشیاء نمی‌تواند بدون چالش به آنها وارد شود. باید مقررات‌گذاری و برای آن متولی تعیین کرد. اگر کسی اپراتور ‌شود، باید همه مسوولیت‌های قانونی آن را بر عهده بگیرد. در آن صورت به آنها تکالیف محول شده و مجوز نیز داده می‌شود. اما در مواردی که این حساسیت وجود ندارد باید آزاد گذاشت تا این کسب و کار راه بیفتد.
 
اینترنت اشیاء در دنیا جوان است و همه جا چالش امنیت وجود دارد، گفت: بقیه دنیا هم مشابه همین وضعیت را دارند و یک استرس جهانی است. بنابراین ما نباید کاری کنیم که محل آزمایش‌ دنیا شویم.
 
لازم به ذکر است در همین رابطه معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری نیز بحث خدمات اینترنت اشیاء و الزام اعطای  پروانه جدید دراین‌باره را موضوع تصمیم‌گیری آتی این سازمان اعلام کرده و گفته بود “ازنظر ما همه‌کسانی که پروانه گرفته‌اند می‌توانند در این حوزه کار کنند البته اگر مقررانی هست می‌بایست رعایت شود.”
 
عباسی شاهکوه همچنین درباره اینکه خدمات اینترنت اشیاء بیشتر در تعامل با بقیه بخش‌های اقتصادی و خدماتی شکل می‌گیرد و سازمان تنظیم مقررات چه برنامه‌ای برای حل چالش‌های بین بخشی دارد؟  اعلام کرد در این باره از ظرفیت شورای عالی فضای مجازی و  هیئت دولت جهت هماهنگی بین دستگاه‌های مرتبط استفاده خواهد شد.
 
او درباره موضوع واگذاری فرکانس به دارندگان پروانه ارتباطی ثابت (FCP ها)، این امر را منوط به وجود ظرفیت آزاد و تعداد آن دانست و گفت واگذاری فرکانس بدون mobility به مجموعه‌های FCP قابل‌بررسی است که با توجه به اهمیت آن و سرمایه‌گذاری FCP ها در باندهای آزاد، برنامه‌هایی برای تسریع این روند وجود دارد؛ وی همچنین بر استفاده از نظرات نظام صنفی در این باره تأکید کرد.

​​