تلفن همراه

آخرین آمار پوشش و سهم اپراتورهای تلفن همراه از باند پهن سیار/ برتری همراه اول در پوشش و سهم بازار 3G و 4G

منبع: ایلنا
بر اساس اطلاعات منتشر شده از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان خرداد ماه 96، اپراتور همراه اول در میزان مناطق تحت پوشش و سهم بازار مشترکان باند پهن سیار 3G و 4G برتری داشته است.
 
یکی از گام‌های بزرگ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم، بهبود وضعیت پوشش باند پهن سیار و ارتقا باند پهن سیار به تکنولوژی‌های به روز و حمایت از اپراتورهای تلفن همراه با برداشتن انحصار در بخش دسترسی نسل سوم و چهارم سیار بود که باعث شد تا نسل سوم در ایران به صورت گسترده پیاده سازی و در اختیار مشترکان قرار گیرد. همچنین شبکه 4G سیار از سال 1393 به بهره برداری رسید که باعث شد تا تغییر بسیار بزرگی در شبکه و سرعت اتصال برای کاربران ایجاد شود.
 
بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ابتدای دولت یازدهم تنها 943  سایت نسل سوم و چهارم تلفن همراه وجود داشت که تا پایان خرداد ماه 96 این میزان به بیش از 43 هزار و 500 سایت نسل 3 و 4 تلفن همراه افزایش پیدا کرده است. این اطلاعات بیان می‌کند که شبکه 3G در ابتدای دولت یازدهم با پوشش جمعیتی %42 دارای ضریب نفوذ 0/8% بوده است اما تا پایان خرداد 96 این میزان به پوشش جمعیتی 63.3% و ضریب نفوذ 43/2% ارتقا یافته است. همچنین شبکه 4G نیز که در ابتدای دولت یازدهم وجود نداشت، با همت و تلاش اپراتورهای اول و دوم تلفن همراه تا پایان خرداد ماه 1396  در 693 شهر پیاده سازی شد و به پوشش جمعیتی 34.4% با 6.4 میلیون مشترک یعنی ضریب نفوذ 8% رسیده است.
 
 تعداد شهرهای تحت پوشش نسل سوم تلفن همراه (3G) به تفیک اپراتورهای تلفن همراه تا پایان خرداد ماه 96:
 
همراه اول: پوشش 1057 شهر (94 درصد از مناطق تحت پوشش اینترنت نسل سوم)
 
ایرانسل: پوشش 894 شهر
 
رایتل: پوشش 491 شهر
 
تعداد شهرهای تحت پوشش نسل چهارم تلفن همراه (4G) به تفیک اپراتورهای تلفن همراه تا پایان خرداد ماه 96:
 
همراه اول: پوشش 693 شهر
 
ایرانسل: پوشش 598 شهر
 
رایتل: پوشش ندارد
 
تعداد مشترکان باند پهن سیار به تفکیک اپراتورهای تلفن همراه تا پایان خرداد ماه 96:
 
همراه اول: 23.6 میلیون مشترک باند پهن سیار 3G و 4G (برتری میزان مشترک نسل سوم و نسل چهارم)
 
ایرانسل: 15.8 میلیون مشترک باند پهن سیار 3G و 4G
 
رایتل: 1.7 میلیون مشترک باند پهن سیار 3G و 4G
 
سهم بازار مشترکان باند پهن سیار تا پایان خرداد ماه 96 به شرح زیر است:
 
همراه اول: 57.4%
 
ایرانسل: 38.6%
 
رایتل: 4%
 
در نهایت با توجه به آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان خرداد ماه 1396، باید گفت که همراه اول، اپراتور اول ایران دارای بیشترین میزان مشترک اینترنت باند پهن سیار ( اینترنت تلفن همراه) و بیشترین میزان پوشش اینترنت نسل سوم و نسل چهارم به ترتیب با 1057 و 693 شهر تحت پوشش است.

۱ دیدگاه

  • امیر

    امیر

    این خبر یه جورایی بزرگنمایی است الکی همراه اول خودش رو میخواد خاص نشون بده چپن مال دولته اگه ایرانسل نبود الان با این وضع یک سیم کارت دائمی 5 میلیون بود اعتباری یک میلیون . خدایی حداقل تو پنج استان و هر جا کمتر از دو ماه نبودم جز شهر خودم نبودم اصلا سرویس 2 . 2.5 . 2.75 کار نمیکرد الانم 3g و 4g اختلال داره و میپره و کلا بالا شهر هر شهری فقط یکم خوبه اونجام ناراضی هستند و بیشتر جاها همراه اول فقط انتن داره چون بقیه اپراتورها اصلا اجازه ندارن . اگه رایتلم نبود به نسل سوم اصلا نمیرسیدیم . دقیقا تو شیش ماه گذشته 4g ایرانسل که عالی بود چون مشترک زیاد شده سرعت زیادش عادی میشه 2 مگ در ثانیه اونم با کم و زیاد دانلود و وبگردی 4 مگ نسف شب فقط خوبه . با وجود زندگی در مرکز استان اونم حاشیه شهر نبودن . نون خشکی بودن ایرانسل و رایتل صد شرف داره یه کلاه برداری بقیه اپراتورها . اگه اونم نباشه بقیه هم بی انصاف میشن . با تشکر خواهش میکنم نظرم تائید بشه اگه مشکل داشت حداقل تصحیح گردد پاسخ

​​