رگولاتوری

عضویت 5 دانشگاه برتر ایران در ITU/ پیگیری رفع تحریم اپراتورهای موبایل ایرانی در GSMA و برنامک های ایرانی در Apple Store

دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات در دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از عضویت 5 دانشگاه برتر ایران در این اتحادیه استقبال کرد.
 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، همزمان با دومین روز برگزاری نمایشگاه تلکام ITU در بوسان کره جنوبی و در حاشیه نشست وزرای ارتباطات عضو اتحادیه جهانی مخابرات، مهندس آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با هولین ژائو دبیر کل اتحایه جهانی مخابرات دیدار و گفتگو کرد.
 
در این دیدار آذری جهرمی ضمن تقدیر از فعالیت های ژائو در طول مدت دبیرکلی و دعوت رسمی از ایشان برای بازدید از ایران جهت آشنایی با پیشرفت های حاصل شده در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان، به مواردی براساس همکاری های مشترک تاکید کرد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با درخواست از دبیرکل ITU برای عضویت 5 دانشگاه برتر ایران در این اتحادیه، افزود: ظرفیت دانشگاهی ایران آماده  نقش آفرینی در عرصه مخابرات جهانی است.
 
وی همچنین با اشاره به برنامه ریزی برای تغییر ساختار مدل تعرفه گذاری اینترنت در ایران به منظور رسیدن به حجم 2.5 برابری بازار مخابرات کشور در برنامه ششم توسعه ، از دبیر کل اتحادیه جهانی درخواست کرد طی مدت یک ماه نسبت به اعزام مشاوران خبره در این عرصه به ایران اقدام کند.
 
در ادامه آذری جهرمی با اشاره به رفتار انجمن مبانی موبایل (GSMA) در حذف عضویت اپراتورهای ایران از این انجمن در پی عدم صدور مجوز OFAC (وزارت خزانه داری آمریکا) و نیز برخورد شرکت Apple با برنامه سازان ایرانی، خواستار پیگیری دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات در این موارد شد.
 
در ادامه این دیدار هولین ژائو دبیرکل ITU ، ضمن تبریک انتصاب مهندس آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ، از درخواست عضویت 5 دانشگاه برتر ایران در انجمن جهانی مخابرات، استقبال کرد.
 
وی در ادامه در زمینه همکاری در حوزه ساختار تعرفه های ارتباطی نیز افزود: ظرف یک ماه آینده کارشناسان خبره ای به منظور مشاوره در امر تغییر ساختار تعرفه سرویس ارتباطی در ایران،‌انتخاب و اعزام می شود.
 
آقای ژائو با انتقاد از رفتار GSMA در حذف برنامه های ایرانی ، تاکید کرد: تمام تلاش خود برای اصلاح این رفتار بکار می برم و از کانال های مناسب موضوع حذف برنامه های ایرانی از APPSTORE را نیز پیگیری می کند.

​​