لبه تکنولوژی

پهباد پستی تست شرایط سخت را با موفقیت پشت سر گذاشت/ شمارش معکوس برای فعالیت در شبکه پستی کشور

منبع: تماس نیوز
پهباد پستی که توسط پژوهشگاه فضایی کشور به صورت کاملا بومی ساخته شده است، توانسته تا تست شرایط سخت را با موفقیت پشت سر گذارد تا بعد از اخذ مجوزهای لازم به گفته مدیرعامل شرکت ملی پست در زمینه جابه جایی محموله در ترافیک، نقاط صعب العبور و مواقع ضروری بکارگیری شود.
 
اینطور که خبرگزاری صداوسیما اعلام کرد: پژوهشگاه فضایی اقدام به طراحی و ساخت پهبادی کرده است که قابلیت حمل بار 2 تا 5 کیلوگرم را به فاصله 15 کیلومتر دارد.
 
درحالیکه طراحی و ساخت این پهباد پستی حدود 2 سال به طول انجامیده است، هم اکنون تست شرایط سخت را با موفقیت سپری کرده است و کابردری شده تا در آینده ای نزدیک به عنوان یکی از اهرم های پستی کشور به کار گیری شود.
 
حسین مهری مدیرعامل شرکت ملی پست در مورد شرایط به کارگیری پهباد ساخته شده پژوهشگاه فضایی کشور گفت: در جاهایی که صعب العبور است و حمل و نقل مشکل است و همچنین جابه جایی کالاهای اورژانسی و ضروری می توان از این پهباد در شبکه پستی کشور استفاده کرد.
 
وی افزود: البته در شهرهایی مثل تهران که حجم ترافیک بالاست در زمانی که نیاز به جابه جایی سریع محموله یا نامه ایست می توان از این پهباد استفاده کرد.
 
بنابه این گزارش، عملیاتی شدن این پهباد نیاز به مجوزهایی در زمینه ارتفاع و مسیر پرواز دارد که شرکت ملی پست باید برای اخذ مجوزهای لازم اقدام کند.
 
بنابه این گزارش، این پهباد پستی دارای دو باتری بدون سوخت فسیلی است و هر با هرکدام امکان ۱۵ ساعت پرواز میسر است. ضمن اینکه سقف پرواز پهپاد پستی حدود ۶۰۰ متر از سطح زمین است. ضمن اینکه طول مسافت رفت و برگشت این ربات با پرواز اتوماتیک حدود ۱۵ کیلومتر است.

​​