فناوری اطلاعات

تحول در دنیای مراکز داده با ریسک مایکروسافت در تأمین انرژی دیتاسنترها

منبع: نشریه الکترونیک ترند
شرکت مایکروسافت به‌تازگی تصمیم گرفته است تا از نسل جدیدی از سلول‌های انرژی، برای تأمین توان موردنیاز دیتاسنترهای خود استفاده کرده و بدین ترتیب، دنیای Data Center را دستخوش تحول نماید.
 
مایکروسافت قصد دارد تا با ایجاد انقلابی در این زمینه، آینده را به امروز بیاورد. این شرکت به‌تازگی از تعدادی دیتاسنتر در شهر سیاتل بهره‌برداری کرده است که شاهد تفاوت‌های عمده در نحوه عملکرد این دیتاسنتر می‌باشد.
 
مرکز داده یادشده که از ۲۰ رک مختلف تشکیل‌شده و برای تأمین انرژی موردنیاز خود تنها از سلول‌های سوختی از جنس گاز طبیعی استفاده می‌کند که البته این امر در تاریخ دیتاسنترها بی‌سابقه بوده است. همین انتخاب در تأمین انرژی، ازآنجاکه نوآورانه و درعین‌حال تست نشده به نظر می‌رسد، تصمیم مایکروسافت را نوعی ریسک می‌دانند که موفقیت آن از پیش مشخص نیست.
 
Microsoft dc-supply
 
مسئولان مایکروسافت درصددند تا بتوانند به‌زودی این مراکز داده را به‌صورت کامل از شبکه برق سراسری شهرها جدا کرده و آنها را ازنظر تأمین انرژی موردنیاز، کاملاً مستقل نمایند، در عین حال، دوبرابر شدن راندمان و بهره انرژی، کاهش هزینه‌ها و افزایش قابلیت اطمینان از مزایای تأمین انرژی به شیوه جدید است.
 
شایان‌ذکر است کمک مالی ۷۰۰ هزار دلاری دولت، بخشی از هزینه ۳٫۳ میلیون دلاری این پروژه را پوشش داده است. این کمک ازجمله برنامه‌های دولت امریکا به‌منظور تشویق توسعه فناوری‌های مرتبط با انرژی پاک است.

​​