لبه تکنولوژی

وای‌فای به ۵G رسید!

منبع: ترند
اپراتور کره‌ای SK Telecom باثبت رکورد سرعت انتقال داده ۴.۸ گیگابیت در ⁣ثانیه‌ای، از نسل جدید خدمات اتصال بی سیم WiFi رونمایی کرد.
 
 
بنابر اعلام اپراتور مخابراتی SKT کره جنوبی، این شرکت با بهره برداری از فناوری جدید (براساس استاندارد ۸۰۲.۱۱ax)، ازطریق شبکه WiFi سرعت‌های گیگابیتی را همچون شبکه ۵G ارائه می‌دهد.
 
به گفته SK Telecom، با ارائه موفقیت‌آمیز این سرویس از طریق استاندارد جدید ۸۰۲.۱۱ax دسترسی به سرعت دانلود ۴.۸Gbps امکان‌پذیر شده است؛ این فناوری از چهار آنتن به‌منظور انتقال دیتا با پهنای باند ۱۶۰ مگاهرتزی تحت باند ۲٫۴ و ۵٫۸ گیگاهرتز استفاده می‌کند.
 
این اپراتور کره ای قصد دارد این سرویس را از طریق ارائه نقاط دسترسی در مناطق پرجمعیت باهدف ارائه سرویس های پرمصرف (نظیر سرویس های پخش استریم محتوای ویدئویی) گسترش دهد.
 
انتظار می‌رود بهره برداری از این سرویس در کنار ۵G در گسترش خدمات دسترسی به سرویس های پهن باند نظیر پهن‌باند سیار و اینترنت اشیاء (IoT) موثر باشد.
 
giga wi-fi 802.11ax نسخه ۸۰۲.۱۱ax فناوری وای ‎فای به‌طور هم‌زمان بر بهبود ظرفیت، سرعت و عمر باتری متمرکز شده است.
 
giga-wi-fi-802.11ax.jpg
 
استاندارد ۸۰۲.۱۱ax چگونه عمل می‌کند؟
• در ۸۰۲.۱۱ax عملکرد شبکه با بهره‌گیری از چند فناوری جدید بهبودیافته است.
• مایمو MIMO  اصلاح‌شده چندکاربر: بدین معنا که روتر می‌تواند امواج بی‌سیم را مستقیم در زمان و جهت مناسب به کاربران هدایت کند.
• تکنیک OFDMA: به‌جای اینکه کاربران به‌نوبت امکان ارسال و دریافت روی هر کانال را داشته باشند، تا ۳۰ کاربر قادر خواهند بود تا هر کانال را به‌اشتراک بگذارند.
• ترکیب باندهای ۲.۴ و ۵.۸ گیگاهرتز با یکدیگر که به ایجاد کانال‌های بیشتر برای نقل‌وانتقال داده منجر می‌شود و سیستم کدگذاری ۱۰۲۴ QAM (یک قابلیت آزمایشی در بعضی روترهای ۸۰۲.۱۱ac) که امکان تبادل داده‌های بیشتری را در هر پکت فراهم می‌کند.
• زمان‌بندی آپ‌لینک که تأخیر انتظار برای یک کانال آزاد را حذف می‌کند و به‌این‌ترتیب روتر می‌تواند به کلاینت‌ها اعلام کند چه زمانی امکان آپلود دارند.
• زمان‌بندی آماده‌به‌کار که به روتر امکان می‌دهد به کلاینت‌ها اعلام کند تا رسیدن به زمان برقراری ارتباط غیرفعال باقی بمانند. چنین کاری باعث صرفه‌جویی در مصرف باتری می‌شود.

​​