تلفن همراه

مقابله فروشگاه‌های اینترنتی با سودجویانِ طرح "رجیستری"

منبع: تسنیم
علی‌رغم واکنش قیمتی بازار موبایل کشور به اجرای طرح رجیستری فروشگاه‌های اینترنتی قیمت‌های خود را بدون تغییر نگه داشتند و پیش‌بینی می‌شود با ادامه روند فشار بر قاچاقچیان، بازار موبایل نیز قیمت‌ها را کاهش دهد.
 
طرح رجیستری گوشی‌های موبایل از روز 28 مهرماه آغاز و در حال حاضر وارد فاز مانیتورینگ شده است.
 
پیش از آغاز طرح تأکید فراوانی بر این موضوع وجود داشت که اجرایی شدن رجیستری نباید منجر به افزایش قیمت گوشی‌های موجود در بازار شود؛ دلیل این موضوع هم چندان پیچیده نیست، طرح رجیستری در مرحله مانیتورینگ قرار دارد و هیچ هزینه‌ای متوجه فروشندگان نشده است.
 
با وجود این مسأله بعضی فروشندگان از فضای ایجاد شده استفاده کردند و برای کسب سود بیشتر، با افزایش قیمت تلاش در هر چه بیشتر آشفته کردن بازار دارند.
 
موضوع مبارزه با قاچاق کالا سال‌ها مطرح بوده و بازار موبایل یکی از بازارهایی است که عمده اجناس خرید و فروش شده در آن به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند.
 
با فعال شدن طرح رجیستری موبایل که یک طرح ملی است و تنها به ضرر قاچاقچیان و سودجویان تمام می‌شود، نباید شاهد افزایش قیمت ناگهانی گوشی‌ها می‌بودیم اما متأسفانه طبق گزارش‌های میدانی در چندین برند از جمله اپل، سامسونگ، نوکیا، ال‌جی، اچ‌تی‌سی و هواوی شاهد افزایش قیمت تا سقف 400 هزار تومان بودیم.
 
در این میان فروشگاه‌های اینترنتی نقش مثبتی در کنترل قیمت‌ها بازی کرده‌اند.
 
این مراکز فروش آنلاین از سال‌ها پیش همه هزینه‌های ورود قانونی موبایل به کشور را می‌پرداختند و بررسی‌ قیمت گوشی‌های یکی از این فروشگاه‌های معتبر نشان می‌دهد قیمت اغلب گوشی‌ها بدون تغییر باقی مانده‌اند.
 
گزارش‌ها در بازار فیزیکی موبایل حاکی از افزایش قیمت 120 تا 290 هزارتومانی گوشی‌های برند نوکیا، افزایش قیمت 95 تا 140 هزار تومانی گوشی‌های برند اچ تی سی، افزایش قیمت 30 تا 50 هزار تومانی گوشی‌های برند ال‌جی، افزایش قیمت 115 تا 160 هزارتومانی گوشی‌های برند سامسونگ و افزایش قیمت 20 تا 45 هزارتومانی گوشی‌های برند هواوی است.
 
در کل با بررسی نوسانات قیمت پرچم‌داران همین برندها در فروشگاه‌های اینترنتی و برای مثال دیجی‌کالا متوجه خواهیم شد که از 28 مهرماه یعنی روز شروع طرح رجیستری تا به امروز این برندها افزایش قیمتی نداشته‌اند و با همان قیمت قبلی در حال خرید و فروش هستند.
 
در کنار مسأله ثبات قیمت باید به خطر خرید گوشی‌های قاچاق در هفته‌های اخیر هم اشاره کرد؛ گرچه طرح رجیستری آغاز شده و در مرحله مانیتورینگ قرار گرفته اما رسانه‌ها از ادامه ورود اجناس قاچاق به کشور خبر می‌دهند.
 
به عنوان مثال رسانه‌ها به نقل از فرمانده انتظامی استان کرمانشاه چند روز پیش از کشف بیش از یک میلیارد ریال تلفن همراه قاچاق در مخزن گاز یک خودرو خبر دادند.
 
اتفاقی که نشان می‌دهد قاچاقچیان به این سادگی‌ها از سود هنگفت بازار موبایل کشور چشم نمی‌پوشند؛ به این ترتیب واضح است که هنوز خطر خرید گوشی قاچاق در بازار بسیار زیاد است و مصرف‌کنندگان باید با احتیاط بیشتری به خرید گوشی بپردازند.
 
به نظر می‌رسد خرید از فروشگاه‌های اینترنتی که با ثابت نگه‌داشتن قیمت به کمتر کردن نوسان بازار این روزها کمک کرده‌اند و در سال‌های گذشته گوشی‌ها را به شکل قانونی وارد کشور می‌کنند یکی از ایمن‌ترین شیوه‌های خرید گوشی در شرایط فعلی بازار موبایل کشور باشد.
 
بعضی از کارشناسان معتقدند با ادامه طرح رجیستری و فشار بیشتر به قاچاقچیان و فرصت‌طلبان، در شرایطی که فروشگاه‌های اینترنتی مثل این روزها قیمت‌های خود را بدون تغییر نگه داشتند، بازار موبایل مجبور خواهد شد قیمت‌ها را کاهش دهد؛ اتفاقی که در عمل به نفع مصرف‌کنندگان خواهد بود.

​​