تلفن همراه

درخواست از وزیر ارتباطات برای رفع فیلتر دو اپلیکیشن

منبع: آی تی ایران
فیلترشدن دو اپلیکیشن محبوب فوراسکوئرو سوارم (Swarm) که سرویس‌های مبتنی بر نقشه به حساب می‌آمدند تعجب کاربران را برانگیخته است. فوراسکوئر برای سال‌ها اپلیکیشن محبوب کاربران ایرانی برای ارزیابی مکان‌ها (رستوران‌ها، کافه‌ها، نمایشگاه‌ها، پارک‌ها، مکان‌های عمومی و …) بوده است بسیاری از کاربران از طریق این اپلیکیشن یک رستوران یا کافه را پیدا می‌کردند و کیفیت سرویس‌های ارائه شده از سوی رستوران‌ها هم به وسیله سیستم امتیازدهی کاربران مورد ارزیابی قرار می‌گرفت. همین موضوع - نظارت مستقیم کاربران بر کیفیت سرویس‌های ارائه شده - باعث بهبود قابل توجه خدمات این مراکز و تلاش برای جلب امتیاز بالاتر می‌شد.
در این سیستم کاربران هم با نقد و بررسی مکان‌ها و اعلام حضور (Check in) در یک مکان امتیاز کسب می‌کردند و از این طریق هم مکان‌های جدید را به دوستانشان معرفی می‌کردند و هم فعالیت‌های خود را به اطلاع آنها می‌رساندند. این شرکت بعدا دراقدامی که مورد انتقاد زیادی هم واقع شد بخش Social این اپلیکیشن را از بخش اطلاع رسانی مکان‌های خود جدا کرد و به این ترتیب اپلیکیشن فوراسکوئر صرفا برای جست و جوی مکان‌ها در نظر گرفته شد و این شرکت اپلیکیشن جدیدی با نام Swarm را مشابه یک شبکه اجتماعی به راه‌انداخت. هر دو اپلیکیشن اما بعد از این تغییر بسیار مورد استفاده ایرانی‌ها قرار داشتند به‌طوری که اگر به شهری مسافرت می‌کردید استفاده از فوراسکوئر بهترین راهنما برای انتخاب یک رستوران یا هتل بود.  حالا و از روز گذشته هر دو سرویس به دلایل نامعلومی فیلتر شده‌اند.
 
فیلترشدن این دو اپلیکیشن محبوب باعث واکنش‌های بسیاری از کاربران شده است و در زمانی رخ داده که طی هفته‌های اخیر شاهد روند حذف فیلترینگ از برخی سرویس‌های مفید و کم حاشیه مانند Flipboard، مدیوم یا سرویس‌های موسیقی مثل ساندکلاد یا اسپاتیفای (با رفع فیلتر این سرویس مشخص شد که کاربران ایرانی از سوی آن تحت تحریم قرار دارند) بوده ایم.  طی یکی دو روز اخیر بسیاری از کاربران با منشن کردن جهرمی درتوییتر از وزیر ارتباطات خواسته‌اند که موضوع فیلترینگ فوراسکوئر و سوارم را پیگیری کند.  درحال حاضر نقشه گوگل عملکردی مشابه فوراسکوئر دارد و به کاربران اجازه می‌دهد در مورد مکان‌های مختلف نقد بنویسند.
 

​​