اینترنت و شبکه

ریست کردن تنظیمات شبکه در ویندوز 10

منبع: ترند

قابلیتی در ویندوز 10 برای ریست کردن تنظیمات شبکه گنجانده شده است که در صورت مواجه شدن با قطعی اتصال به اینترنت و ناتوانی از یافتن علت مسأله یا راهکاری برای بر طرف کردن مشکل، کارگشا خواهد بود.

ابتدا اپلیکیشن Setting را باز کرده (فشردن کلید ویندوز + I میانبر آن است) و با جستجوی Network & internet وارد بخش Status شوید.

در پایین صفحه با عبارت هایپرلینک شده‌ی Network reset مواجه می‌شوید که باید روی آن کلیک کنید.
در ادامه پیغامی به نمایش درمی‌آید با این مضمون که کلیه درایورهای شبکه حذف و از نو نصب خواهند شد و تمامی تنظیمات نیز به حالت اولیه برخواهند گشت. همچنین این هشدار نیز داده می‌شود که پس از انجام این کار شاید ناگزیر به نصب مجدد نرم‌افزارهای شبکه (از جمله VPN) شوید.
روی عبارت Reset now کلیک کنید تا سیستم ری‌استارت شده و فرآیند ریست کردن تنظیمات شبکه تکمیل گردد.گفتنی است که این راهکار را باید به عنوان آخرین راه حل مدنظر قرار دهید و تنها در صورتی که تنظیمات شبکه به نحو غیر قابل اصلاحی به هم ریخته باشد به آن متوسل شوید. به هر حال این کار از نصب مجدد یا ریست کردن ویندوز آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر است.

ویندوز 10


از دیگر مواردی که احتمالاً در شناسایی یا حل مشکل اتصال به اینترنت موثر واقع می‌شوند باید به ری‌استارت کردن سیستم، بررسی اتصال کابل های مربوطه، بررسی فایروال ویندوز یا آنتی ویروس و اجرای troubleshooter ویندوز 10 اشاره کرد. همچنین در صورتی که مشکل اتصال تنها به یک سیستم محدود نبوده و سایر دستگاه‌هایتان نیز به آن دچار شده باشند باید مشکل را در مودم و تجهیزات شبکه جستجو کنید و در چنین شرایطی تماس با شرکت سرویس دهنده‌ی اینترنت و حتی گاهاً تغییر نام و پسورد شبکه وای فای می‌تواند راهگشا باشد.


​​