تلفن همراه

راهنمای بازیابی فایل‌های حذف‌شده گوشی های اندرویدی

منبع: ایرانسل
برای همه ما پیش آمده که به عمد یا اشتباه فایلی را از روی سیستم یا گوشی خود حذف کردیم و بعد متوجه شدیم كه هنوز به آن احتیاج داریم. از آنجا که اكثر برنامه‌های بازیابی داده روی اندروید نیاز به روت کردن گوشی دارند، ممکن است برای برخی از شما دشوار باشد یا تمایلی به انجام آن نداشته باشید. در این مقاله دو برنامه بازیابی داده را به شما معرفی می‌کنیم که بدون نیاز به روت کردن گوشی، به شما کمک می‌کنند. البته، هرگونه مسئولیت استفاده از این برنامه‌ها بر عهده خود كاربران است.
 

گوگل برای جلوگیری از آلوده شدن ابزارهای اندرویدی به بدافزارها و ممانعت از برخی سفارشی‌سازی‌ها، محدودیت‌هایی را روی این ابزارها اعمال کرده است. مثلا اكثر آن‌ها از پروتكل MTP (Media Transfer Protocol) پیروی می‌كنند كه بر اساس آن كاربران نمی‌توانند سطح تعامل پیشرفته‌ای با ابزار داشته باشند. اما فرآیند بازیابی فایل‌ها به چنین سطح تعاملی نیاز دارد. بنابراین، این نوع برنامه‌ها نیاز دارند تا به روت ابزار شما دسترسی داشته باشند. برنامه‌هایی كه در ادامه به شما معرفی می‌كنیم، از شیوه‌های خاصی برای دسترسی موقت به روت ابزار شما استفاده می‌کنند. بنابراین، نیازی نیست که شما درگیر این فرآیند شوید.

Dr. Fone

این برنامه جعبه ابزاری كامل برای مدیریت ابزارهای مبتنی بر iOS یا اندروید شناخته می‌شود، كه برای هر دو سیستم‌عامل ویندوز و مک در دسترس است.
پیش از استفاده از این برنامه، باید عملكرد USB Debugging را روی ابزار اندرویدی خود فعال كنید. برای این كار به منوی تنظیمات (Settings) بروید و About phone را انتخاب كنید. حالا هفت بار متوالی روی Build Number ضربه بزنید تا گزینه Developer Options روی گوشی شما فعال شود. این گزینه به منوی تنظیمات گوشی شما اضافه می‌شود، به آن وارد شوید و عملكرد USB Debugging را فعال کنید.
سپس برنامه Dr. Fone را دانلود و روی سیستم خود نصب كنید. پس از اتصال ابزار اندرویدی به كامپیوتر، اگر ابزار شما از اندروید 4.2.2 یا بالاتر استفاده می‌كند، ممكن است پیامی درباره مجوز USB Debugging مشاهده كنید. روی OK ضربه بزنید تا ارتباطی امن میان كامپیوتر و ابزار برقرار شود.
حالا برنامه به ‌طور خودكار ابزار اندرویدی شما را شناسایی می‌کند و فهرستی از اطلاعاتی را به شما نشان می‌دهد كه می‌تواند در فرآیند بازیابی خود اسكن كند. شما می‌توانید انتخاب كنید كه مایلید چه مواردی بازیابی شوند؛ سپس روی گزینه Next کلیک كنید.
در صفحه بعد برنامه از شما می‌پرسد كه مایلید اسكن در چه سطحی انجام شود. پیشنهاد می‌كنیم گزینه اول را انتخاب كنید تا بازیابی داده‌ها از طریق روت موقت انجام شود.
حال بدون آنکه ارتباط گوشی با سیستم را قطع كنید، منتظر بمانید تا كار جستجوی برنامه تمام شود. نوار پیشرفت به شما نشان می‌دهد كه این فرآیند در چه وضعیتی است.
پس از اتمام كار اسكن، برنامه فایل‌هایی كه یافته است را نمایش می‌دهد تا از بین آنها، مواردی که می‌خواهید بازیابی شوند را انتخاب کنید. پس از انتخاب فایل‌ها، روی گزینه Recover کلیک کنید.

Mobikin Doctor for android

با استفاده از این برنامه و تنها با چند کلیک می‌توانید اطلاعات پاک شده خود را بازیابی كنید. این برنامه روی بیش از 2000 ابزار اندرویدی از شركت‌های مختلف قابل استفاده است و اطلاعات شما را با فرمت اصلی آن‌ها روی كامپیوتر ذخیره می‌كند. پیش از بازیابی نهایی، شما می‌توانید فایل‌ها را بازبینی کنید و مطمئن شوید كه چه چیزی را بازیابی می‌کنید.

ابتدا لازم است نسخه دسکتاپ اپلیکیشن Android Data Recovery را نصب و اجرا کنید. سپس ابزار اندرویدی‌تان را به كامپیوتر وصل كنید. برای برقراری ارتباط Mobikin با ابزار، دستورالعمل‌های ساده برنامه را دنبال كنید.

 

پس از اتصال گوشی، برنامه آن را شناسایی می‌کند و اطلاعات مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد. حال می‌توانید تصمیم بگیرید كه می‌خواهید چه نوع اطلاعاتی را بازیابی كنید.

پس از کلیک روی گزینه Next، برنامه كار جست‌وجوی اطلاعات را آغاز می‌کند و در نهایت، اطلاعات حذف‌شده را نمایش می‌دهد.

پس از بازبینی و انتخاب مواردی كه می‌خواهید بازیابی کنید، روی گزینه Recover کلیک كنید تا فایل‌های شما در محل تعیین ‌شده روی كامپیوترتان ذخیره شود.


​​