تلفن همراه

ابداع راهکار جدید برای مقابله با حملات سایبری با استفاده از GPS

محققان الگوریتم جدیدی را توسعه دادند که قادر است از آثار حملات سایبری به فناوری‌های مبتنی بر GPS بکاهد.
 
 
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، بدافزارها با استفاده از سیگنال‌هایی شبیه به سیگنال‌های GPS می‌توانند درک سیستم‌های کامپیوتری از زمان و مکان را دچار اختلال کنند. به عبارت دیگر در حملات سایبری امکان کپی برداری از سیگنال‌های GPS و تغییر اطلاعات زمان و مکان وجود دارد. این قابلیت زمینه را برای انواع خرابکاری فراهم می‌کند و ممکن است منجر به هدایت مردم به مقاصد اشتباه یا پردازش بیهوده حجم عظیمی از اطلاعات شود. 
 
 
این الگوریتم جدید که قابلیت استفاده در گوشی‌های هوشمند و کامپیوترها را دارد، امکان تشخیص سیگنال‌های قلابی GPS و مقابله با این نوع حملات سایبری را فراهم می‌کند. تمرکز اصلی این الگوریتم مقابله با حملات سایبری به شبکه توزیع برق در آمریکا بوده است که از فناوری GPS استفاده می‌کند. با وجود این می‌توان از این الگوریتم در تجهیزات مختلف بهره گرفت. 
 
یکی از فناوری‌هایی که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است، خودروهای بدون راننده است. با پیشرفت به سوی توسعه این فناوری، محافظت از سیگنال‌های GPS اهمیت روزافزون می‌یابد. زیرا امکان دستکاری اطلاعات مربوط به موقعیت یک خودرو بدون راننده خطرات بسیاری را به دنبال خواهد داشت. سیستم‌های GPS با استفاده از این اطلاعات روزانه صدهاهزار بار مکان و زمان را تعیین می‌کنند و تامین امنیت این اطلاعات بسیار مهم است. 

​​