فناوری اطلاعات

تلاش مایکروسافت برای جلوگیری از دسترسی دولت‌ها به داده‌های شخصی

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت از مدت‌ها قبل بر این مسئله تاکید داشت که قوانین مرتبط با حریم شخصی داده‌ها نیازمند آن است که در کنگره آمریکا مطرح شود و دادگاه‌های این کشور نباید در مورد آن اظهار نظر کنند.
این طور به نظر می‌رسد که مایکروسافت هم اکنون یک گام جلوتر رفته است تا اهداف خود را در این زمینه محقق کند. طبق آخرین اخبار منتشر شده، روز گذشته قانون CLOUD به معنی تعریف قانونی استفاده از داده‌ خارج از کشور به لایحه عمومی کشور آمریکا اضافه شد.
 
به گزارش وب‌سایت Zdnet، قانون که با نام CLOUD Act شناخته می‌شود یک چارچوب کاری قضایی ایجاد می‌کند که به نحوه اجرای قانون برای دسترسی به داده‌ها بین کشورهای مختلف اشاره دارد. این قانون توط اعضای کنگره در هر دو حذب آمریکا مورد پشتیبانی قرار گرفته است و البته وزارت دادگستری آمریکا و جمعی از شرکت‌های بزرگ از جمله مایکروسافت، اپل، گوگل و فیسبوک نیز آن را تایید کردند.
دیوان عالی آمریکا اواخر ماه گذشته جلسات متعددی را با مایکروسافت برگزار کرد تا دولت آمریکا بتواند قوانین جدید خود را در رابطه با حریم خصوصی در حوزه داده‌ها وضع کند. بر اساس آخرین گزارشات افرادی که در این جلسات حضور داشتند، مایکروسافت اظهار داشته است که داده‌های ذخیره شده در سرورهای خارج از مرزهای آمریکا نباید به گونه‌ای باشد که دولت‌ها با رای دادگاه‌های مختلف بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. قانون ارایه شده در این زمینه تا پیش از پایان ژوئن ۲۰۱۸ به تصویب نهایی نمی‌رسد، با این وجود این احتمال وجود دارد که CLOUD Act هرگز به تصویب نهایی نرسد.

​​