تلفن همراه

قاچاق گوشی های مشمول رجیستری به صفر رسید

منبع: فناوران
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران اعلام کرد که آمار قاچاق موبایل برای برندهای تحت پوشش طرح رجیستری به صفر رسیده و درآمد بی سابقه ای در این بخش پس از اجرای طرح مذکور در سال ۹۶ برای کشور داشته است.
علی اکبر پوراحمدنژاد با بیان تأثیر اجرای طرح رجیستری در وضعیت قاچاق موبایل طی چند ماهی که از اجرای این طرح گذشته، گفت: به دنبال اجرای طرح رجیستری درآمد کشور از محل واردات موبایل در سال 96 به اندازه ای بود که چنین درآمدی در تاریخ کشور در این بخش بی سابقه بوده و جهش قابل توجهی داشت.
وی اضافه کرد: با اجرای این طرح زمینه مصرف تلفن همراه قاچاق از بازار گرفته شد و صرفه اقتصادی قاچاق این کالا در بخش موبایل از بین رفت و آمارهای موجود نشان می دهد در برندهایی که مشمول این طرح شدند، آمار قاچاق تقریبا به صفر رسید و با تکمیل اجرای طرح رجیستری، دیگر شاهد قاچاق موبایل نخواهیم بود.
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران افزود: پس از اجرای این طرح، بخش اعظمی از تلفن های همراهی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده بودند، مجالی برای ورود به بازار نیافتند و اغلب این گوشی ها یا برای طی کردن روند قانونی، اظهار شدند یا شرایط بازگرداندن آن ها مهیا شد.
پوراحمدنژاد درباره اینکه آیا گزارشی از نقص و مشکل در اجرای این طرح یا سوءاستفاده احتمالی از این فرایند در دست است یا خیر، گفت: تا این لحظه مشکل خاصی در حوزه رجیستری گزارش نشد و تنها ایراداتی جزیی در حوزه گوشی های مسافرتی وجود داشت که مرتفع شد و در بازدید اخیری که از فرودگاه امام خمینی(ره) داشتیم خوشبختانه با اطلاع رسانی خوبی که انجام شده، مشکل خاصی نیز وجود ندارد. وی ادامه داد: بر اساس ضوابط موجود برای مسافران، کسانی که از خارج از کشور وارد ایران شده و قصد اقامت بیش از یک ماه را در کشورمان دارند باید گوشی های تلفن همراه خود را در سامانه طراحی شده این طرح ثبت کنند.
 

​​