تلفن همراه

چانه زنی اپل بر سر قیمت پنل‌های اولد سامسونگ

منبع: ایسنا
شرکت اپل که برای گوشی های نسل جدید آیفون از پنل‌های اولد استفاده می کند، حالا در حال رایزنی با تامین کننده آن یعنی سامسونگ است.
 
به گزارش سام موبایل، طبق آمار منتشر شده از سوی منابع خبری، سامسونگ که تاکنون تنها تامین کننده پنل های اولد برای رقیب خود ، اپل، به شمار می رفت ، در سال جاری ۲۰۱۸ میلادی از این بابت درآمدی معادل ۲۲ میلیارد دلار کسب خواهد کرد.
 
حالا از آنجایی که اپل می خواهد هزینه تمام شده نهایی را برای نسل جدید گوشی های آیفون خود کاهش دهد و از طرفی دیگر، دچار سرنوشت شکست خورده آیفون ۱۰ نشود، انتظار دارد که سامسونگ برای تامین این پنل های اولد با اپل بیشتر راه بیاید؛ بنابراین این غول تکنولوژی آمریکایی هم اکنون در حال مذاکره و رایزنی با رقیب کره ای خود یعنی سامسونگ است تا بتواند تخفیف هنگفتی از آن بگیرد و قیمت تمام شده آیفون های آتی را برای خود کاهش دهد.
 
البته بسیاری از تحلیلگران حوزه فناوری بر این باورند که قیمت پنل اولد برای آیفون هایی که امسال قرار است به بازازر بیایند، اندکی کاهش خواهد یافت.
 
یکی از دلایلی که کاربران در سراسر جهان چندان زیاد و آنچنان که اپل خود پیش بینی می کرد، از آیفون استقبال نکردند، قیمت بسیار بالای آن نسبت به سایر محصولات مشابه در بازار بود. همین امر باعث شد تا اپل به بازنگری در قیمت نهایی کالای خود بپردازد و بدین ترتیب با تامین کننده پنل های اولد خود چانه زنی کند.
 
کاهش میزان فروش آیفون نه تنها برای اپل بلکه برای سامسونگ نیز کار را سخت و دشوار می کند؛ چراکه در صورتی که اپل نتواند میزان زیادی از محصولاتش را بفروشد، در نتیجه تقاضای آن برای تامین پنل های اولد از سامسونگ نیز کاهش می یابد و بنابراین درآمدهای این شرکت کره ای نیز به مراتب کاهش چشمگیری می یابد.
 
گمانه زنی ها حاکی از آن است که در سال جاری میلادی، ۲۰۰ میلیون پنل اولد توسط سامسونگ تولید می شود که از این میزان، تنها ۱۰۰ میلیون به اپل اختصاص دارد. از این مقدار هم،  ۷۵ درصد آن به آیفون های جدید و مابقی آن، به آیفون ۱۰ تخصیص داده می‌شود.
 
سامسونگ قرار است تولید پنل ها را از ماه آینده آغاز کند و تا پیش از ماه ژوئن، ۲ تا ۳ میلیون واحد تولید خواهد کرد.
 
گزارش های محلی نشان می دهد که هنوز این دو غول تکنولوژی باهم بر سر قیمت تامین پنل های اولد به توافق نرسیده اند.
 

​​