تلفن همراه

اپی که گوشی را به دروغ‌سنج بدل می‌کند

دانشمندان دانمارکی موفق به ساخت نرم‌افزاری برای تلفن‌های همراه هوشمند شده‌اند که می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی تشخیص بدهد که کدام پیام فرد راست و کدام پیام او دروغ است.
تلفن‌های همراه هوشمند به بخش بزرگ و اصلی زندگی روزمره ما تبدیل شده‌اند و هر روز شاهد ظهور فناوری‌های جدیدی برای ارائه خدمات مدرن‌تر و بیشتر از سوی آن‌ها هستیم. دانشمندان دانشگاه کپنهاک دانمارک به‌تازگی یک قابلیت جدید را بر روی تلفن‌های همراه هوشمند محقق ساخته‌اند که این دستگاه‌ها را به ابزارهای دروغ‌سنج بدل می‌کند.
 
این روش در حقیقت شامل استفاده از سیستم هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی است. به‌این‌ترتیب ساختار یادشده اقدام به تحلیل رفتار کاربر می‌کند تا بتواند به کمک آن برای تشخیص نوع رفتار فرد در هنگام ارائه پیام‌های صادقانه و پیام‌های غیر صادقانه اقدام کرد.
 
این روش در حقیقت بر پایه یک تئوری و یک تحقیق علمی بنا شده است. این تحقیق نشان می‌دهد که افراد در زمان ارسال پیام‌های غیر صادقانه و دروغ گفتن، معمولا فعالیت بیشتری با دستان خود دارند و پیام را با وقفه بیشتری ارسال می‌کنند. با این وجود وقتی که فرد پیام خود را ارسال می‌کند، این الگوریتم با بررسی رفتار او می‌تواند تشخیص بدهد که میزان صحت پیام ارسال شده تا چه اندازه بالا است.
 
در این شرایط اگر پیام فرد ارسال شده صادقانه تشخیص داده شود، یک تیک سبزرنگ در مقابل آن پدیدار می‌شود و درصورتی‌که پیام او با دروغ آغشته باشد، یک علامت سوالی قرمزرنگ جای تیک سبز را می‌گیرد. البته این نرم‌افزار به‌هیچ‌عنوان در اختیار عموم قرار نگرفته است و تنها برای آزمایش در محیط‌های محدود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
از سوی دیگر این نرم‌افزار که برای سیستم عامل اندروید طراحی شده است دارای معایب و محدودیت‌های مخصوص به خودش نیز هست. این امر موجب می‌شود که سازندگان این نرم‌افزار به هیچ عنوان آن را برای موارد حساس و استفاده در محیط‌هایی مانند دادگاه مناسب ندانند.
 
منبع: Cnet
 
ترجمه: احمد محمدحسینی - سیناپرس

​​